Akutní epiglotitida

CCSJedná se o akutní zánět hrtanové příklopky neboli epiglotis. Příčinou nemoci je bakterie Hemophilus influenzae. Nejvíce ohroženy jsou děti do 5 let. Rizikem tohoto onemocnění je možný vznik neprůchodnosti dýchacích cest a následného dušení.



Jak poznáte, že dítě má epiglotitidu?

Děti s epiglotitidou bývají nápadně klidné, schvácené, s horečkou kolem 39 °C, většinou sedí v předklonu a vypadají celkově vyděšeně. Mají velké bolesti v krku, a proto nemluví nebo mluví jen tiše, bolest jim působí i polykání a kašel. Dýchání není usilovné a rychlé, ale pomalé a dítě se na něj soustředí.

 

Co máte jako rodič udělat?


Základním léčebným opatřením je nechat dítě v poloze, kterou samo zaujímá a v níž se mu obstojně dýchá. Dítě nesmí být položeno naznak! Nejlepší je co nejdříve zavolat Rychlou lékařskou pomoc a dítě odvézt do nemocnice.



Jaká bude léčba v nemocnici?

V nemocnici je většinou nezbytné a také život zachraňující provést tzv. endotracheální intubaci. Jedná se o zavedení rourky do průdušnice a umožnění dýchání. Tuto rourku je většinou po zvládnutí akutního stavu asi za 24 až 48 hodin možné vyndat. Další léčbou je podání vhodných antibiotik.

 

Jaká je prognóza tohoto onemocnění?

Jedná se o závažné onemocnění, ale při jeho včasném rozpoznání a správném postupu je prognóza velmi dobrá.



Je možné se před ním chránit?

Ano, to možné je. V dnešní době lze nechat své děti oočkovat proti infekcím vyvolaným právě Hemophilem influenzae. Toto očkování je už součástí základního očkovacího schématu v ČR.

 

zdroj: MediCentrum