Jak na lepší spánek po porodu

Jak na lepší spánek po porodu - obrázek
Jak na lepší spánek po porodu - obrázek

Trápí vás po porodu nedostatek spánku? Jste unavená a cítíte se skoro neschopně? Přečtěte si,jak na lepší spánek a dočerpejte síly.

Už uběhlo pár dní od chvíle, kdy jste se stala maminkou a v náručí sevřela své malé děťátko. Tolik jste se na tu chvíli těšila a nemohla se jí dočkat. Když vám v těhotenství okolí říkalo, ať se vyspíte do zásoby, nechápavě jste vrtěla hlavou. Jak bláhová jste byla. Ne, že by se to dalo, ale třeba by vám teď tolik nechyběly síly. Spánku máte nedostatek, péče o děťátko je náročnější, než jste si myslela.

Co s tím? Vydržte!
Ano, nám se to říká. Jiné řešení ale neexistuje. Miminko si musí zvyknout na ten náš svět, oba se musíte sžít. Jakmile se vám to povede, uvidíte, že všechno bude veselejší. Co na tom, že nebudete spát 8 a víc hodin jako dřív. Naše tělo je úžasný stroj, který nám umožní fungovat i tehdy, kdy vstáváme k miminku i několikrát za noc a o nerušeném spánku si můžeme nechat leda tak zdát. To ale neznamená, že máme rezignovat a nespat. To v žádném případě. Spánek je pro naše tělo potřebný Jedna z našich základních životních potřeb je právě spánek, který je zásadní pro regeneraci organismu, naši imunitu a samozřejmě i tělesné a duševní zdraví. Když se nevyspíme, jsme podráždění, máme pocit, že se nám nic nedaří, dlouhodobý nedostatek spánku negativně působí na naši imunitu a zdraví vůbec. S tím, že se po porodu nějakou dobu nejspíš pořádně nevyspíme, je třeba počítat, zároveň tomu ale nesmíme podlehnout a brát to jako normální věc. Kvalita spánku vás nejspíš trápila už v těhotenství, teď na vás dolehne naplno. Naštěstí existuje celá řada věcí, která kvalitu spánku podpoří a vy se pak budete cítit lépe.

Tip číslo jedna: Pravidelný režim
Život s novým členem rodiny je ze začátku jako jízda na horské dráze, o nějakém režimu, na který jste byla zvyklá, si můžete nechat zdát. Přesto se snažte alespoň trochu zpravidelnit svoje činnosti, choďte
spát zhruba ve stejnou dobu, stejně tak i vstávejte. Nejspíš to nepůjde hned, ale vytrvejte. Bude to stát za to.

Tip číslo dva: Jděte spát spolu s dítětem
Co na tom, že doma nebude naklizeno a navařeno. Děťátko potřebuje spokojenou maminku, když budete nevyspalá, bude neklidné i dítě. Když ho uložíte ke spánku, zdřímněte si. I pár minut vám dodá tolik potřebnou energii a pomůže zregenerovat organismus.

Tip číslo tři: Nestyďte se požádat o pomoc
Mateřství je krásná věc, neznamená to ale, že jste na něj sama. Nestyďte se požádat o pomoc partnera, rodiče, tchýni nebo kamarádky. Mohou vzít dítě v kočárku na procházku a vy si zatím doma uděláte, co potřebujete, nebo si na chvilku odpočinete. Vždyť s dítětem nemusíte být 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Tip číslo čtyři: Zkuste nějaký ten rituál
Možná jste zavedla, že děťátko večer před spaním vykoupete, zazpíváte mu, pochováte ho a pak ho uložíte do postýlky. Krásný rituál, který navodí pohodu. Proč si nějaký takový nevytvořit i pro sebe? Dopřejte si koupel, pusťte si uklidňující písničku, přečtěte si pár stránek z oblíbené knihy. Myslete nejen na děťátko a partnera, ale i na sebe.

Tip číslo pět: Choďte s děťátkem na čerstvý vzduch
Taková procházka na čerstvém vzduchu dokáže zázraky, stejně tak možnost unavit se při sportu. Nemusí jít o žádné velké výkony, těch stejně nejspíš zatím nebudete schopná, ale i snaha se počítá. Vám se bude lépe usínat.

Tip číslo šest: Pořiďte si vhodnou matraci
Když je člověk unavený, usne kdekoli a na čemkoli, kvalita spánku ale nebude kdo ví jaká. K tomu, abyste každou minutu spánku spala kvalitním spánkem, může napomoci i kvalitní matrace, kterou
vyberete na míru svému tělu a potřebám. V každém případě by měla být prodyšná a umožnit volný průchod tělesné vlhkosti, aby se v ní netvořily podmínky vhodné k množení roztočů a plísní.

Tip číslo sedm: Dobře si vyberte oblečení na spaní
Nepodceňujte ani to, v čem uléháte ke spánku. Oblečení by mělo být prodyšné a pohodlné, nesmí nikde svírat ani škrtit. Pokud miminko kojíte, vsaďte na košili nebo pyžamo na kojení, u kterých stačí
poodhrnout lem a hned můžete miminko nakojit. Když přijde na materiál, vsaďte nejlépe na 100% bavlnu, výběr střihu je na vás.

Zdroj: Článek na trenyrkarna.cz