Pověry a talismany

obr1_8815.jpgMálokteré životní období je opředeno tolika pověrami jako těhotenství a porod. Pověra je falešná, nepodložená víra v neskutečné souvislosti mezi různými jevy. Od náboženské víry se pověra liší tím, že není součástí náboženského systému. Je pravděpodobné, že těhotná žena má větší sklon k pověrčivosti než za normálních okolností.

V minulosti byly pověry způsobem, kterým lidé chtěli vysvětlit nevysvětlitelné. Dnešní stav našeho poznání řadu vysvětlovaných záhad pověrami dokonale objasňuje. Proto víra ve „shlídnutí“, „uřknutí“, „očarování“ a „znamení“ ztrácí rozumný důvod. Pověry, že takové vlivy mohou poškodit vývoj plodu, zdravotní stav těhotné nebo průběh porodu, nejsou ani v nejmenším opodstatněné a těhotná by se jimi zbytečně stresovala.

Stejné povahy je víra v účinek a moc amuletů a talismanů. Tyto „pomůcky“ jsou pozůstatkem dávných praktik pomocnic při porodech, když se používaly magické prostředky (např. drahých kamenů – smaragdu a nefritu) a nebo oslovovala božstva, která měla  ochraňovat rodící ženy.

Je až kupodivu, kolik takových pověr v dnešní racionální době ještě existuje a kolik těhotných se jimi nechá ovlivnit, i když třeba jen z opatrnosti a alibismu. Nebylo by správné obdobným praktikám se vysmívat nebo tvrdit a přemlouvat těhotnou, že jsou škodlivé, nebo neúčinné. Pokud ovšem  nevnášejí do mysli těhotné další neklid, nejistotu či obavyobr2_8815.jpg.

 

Pověrou je ale také to, že by těhotná neměla kupovat dětskou výbavičku příliš v raném stádiu těhotenství. Ovšem tato pověra své opodstatnění má – těhotenství může v prvním trimestru skončit potratem a žena by pak kromě toho, že přišla o dítě,  byla deprimovaná z věcí, které již koupila. Lepší je s nákupem počkat do pozdějších měsíců.

Na rozdíl od této pověry existuje další pověra – kočárek by těhotná neměla přechovávat v bytě, kde bude miminko, ale měl by být třeba u příbuzných, sousedů… apod.

 

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
/Z připravované knihy o těhotenství a porodu/

 

Odborný článek