Rady venkovského lékaře 41.

Rady venkovského lékaře 41. - obrázek
Rady venkovského lékaře 41. - obrázek

 

PIVO A SRDCE

Uslyšíte pivo, a srdce se vám radostí rozbuší. Ale není to s pivem a srdcem tak jednoduché a radostné.

Pivo a srdce, přesněji pivo a krevní oběh. Tady je to s pivem složité. Kromě toho, že k pivu řada z nás lne celým srdcem, je třeba říci, že pivo a srdce se moc rády nemají. Nadměrné pití piva dokonce může vést ke zbytnění srdce, mluví se o býčím srdci (cor bovinum). U nemocných, které srdce zlobí, může být nadměrný přívod tekutin, a tedy bohužel i piva, škodlivý. Je přetěžován krevní oběh a zvyšuje se krevní tlak. A protože jde o objem vypitého piva, nepomůže, jak se někdy nebozí kardiaci domnívají, záměna oblíbeného moku za pivo diabetické nebo pivo bez alkoholu.

Tedy všechno špatně? Ale ne, nebojte se choroby srdce a krevního oběhu nesporně patří mezi metly civilizace. Při velkých studiích o tom, co srdci škodí a co prospívá, se ukázala okolnost, která je pro nás, rozumné a kulturní konzumenty alkoholu, velmi potěšující.

Určitý rozumný denní přívod alkoholu snižuje hladinu cholesterolu v krvi a srdci a krevnímu oběhu prospívá. Ale teď – co je to rozumné pití alkoholu? Uvádí se, že pro dospělého muže jsou to maximálně asi dvě průměrné dávky alkoholického nápoje za den. Pro dospělou ženu jsou dávky asi poloviční. Průměrnou dávkou rozumíme jednu sklenici dvanáctistupňového piva nebo dva decilitry vína anebo půl decilitru destilátu. No vida, konečně vzala lékařská věda alkohol na milost. Takže ty dvě sklenice dvanáctky za den bychom si snad mohli dovolit…

Ještě lépe jsou na tom ti, kteří mají krevní tlak nízký. Tady může pivo doplněním objemu tekutin doplnit krevní objem, a tedy pomoci „zvednout“ krevní tlak.

S krevním oběhem souvisí i typický vzhled zasloužilých pijáků. Červená tvář a „kvetoucí“, červený nos. Velké pití piva, jak již bylo řečeno, vede k přetížení krevního oběhu. Cévy jsou roztaženy a drobné cévy mohou i praskat. Tím vzniká charakteristický vhled pijáků.

Krevní oběh je vinen také u dalšího úkazu, který provází pití piva, a to je pivní zápach v dechu. Nešťastný, zrazující element, který slouží doma toužebně čekajícím manželkám k úspěšnému pochybování o nenadálém prodloužení směny, hlášeném ve dveřích. Alkohol není cítit ze žaludku, ale z dechu, kam se vlastně dostane z krve, do níž se vstřebal ze žaludku. Trochu jako o slepičce a kohoutkovi, ale výsledek je pro nás stejně žalostný – kvůli bezchybné funkci našeho krevního oběhu jsme rychle odhaleni. Tady platí doslova – co na srdci, to na jazyku…

Přece jenom si ale zřejmě ženy mužů více považovaly a propadaly žalu až na základě daleko výraznějších nedostatků v domácí docházce. Ukazuje na to si staročeská lidová, kde je o srdci uvedeno v souvislosti s pivem toto: „Ach bolí mi, bolí mi mý srdce, milej mi nepřišel třetí den z hostince. Zpívá tam, křičí tam, pije tam pívečko a nic mu nevadí bolavý srdíčko…“

Zdroj: Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc. - Rady venkovského lékaře

Témata: