Rady venkovského lékaře - ALKOHOL

Rady venkovského lékaře - ALKOHOL - obrázek
Rady venkovského lékaře - ALKOHOL - obrázek

Jednoduchá chemická látka. Provází lidstvo od té doby, kdy začalo pěstovat obilí. Jednou někomu obilí zkvasilo… Pak už tu bylo i víno, jedna z mála přírodních jedlých plodin pěstovaných již po desítky tisíc let pro potěšení. A pak vynález destilace, a už bylo neštěstí hotovo.

Pozor – proč neštěstí? Zatímco o kouření lze jednoznačně tvrdit, že škodí zdraví, o alkoholu to tak jednoznačně říci nelze. Tak zaprvé, alkohol zabíjí mikroorganismy. Místně užit má jednoznačně dezinfekční protizánětlivé účinky. Roztahuje cévy a zřejmě brání i usazování cholesterolu v cévních stěnách. Jako vedlejší produkt výzkumů zdravotního stavu alkoholiků překvapené vědce zaskočil fakt, že alkoholici sice umírají více a dříve než srovnatelné vzorky nealkoholické populace, ale umírají méně na infartky, problémy s vysokým krevním tlakem a jiné cévní a oběhové choroby.

Tedy nikoliv alkohol sám, ale škodlivé je jeho nemírné požívání. A jsme u toho, co je to nemírně. Jsou lidé s chorobami jater a slinivky břišní, kteří by neměli pít alkohol vůbec. Neměly by pít těhotné ženy, i když je známo, že alkohol dokáže ztlumit předčasné děložní stahy. Neměly by pít děti. A přesto známe v neodkladné péči stav, kdy dáváme dítěti vypít sklenku čistého alkoholu a pak mu udržujeme hladinu alkoholu v krvi na úrovni jednoho promile. Je to při smrtelně nebezpečné otravě etylenglykoly (Fridex a podobné látky). Jinak ale pohled na opilé dítě je smutný, lze říci, že každý pátý týden jedno opilé dítě na naši jednotku intenzivní péče přijímáme. Takže začít od dětí, ale jak?

Nezacházet s dítětem jako se Šípkovou Růženkou. Vycházejme z toho, že alkohol doprovodí lidstvo do 21. století. Nelze předpokládat, že se s ním dítě nikdy nesetká a setká-li se, svede vítězný souboj. Na druhé straně děti vidí, že dospělí nedokážou nic slavit bez alkoholu, že starodávné vítání chlebem a solí vystřídala káva a panák. Proto učme děti, jak pít alkohol, ale nedopadnout jako čuník a nezničit si zdraví. Děti nás nesmějí vidět opilé. Mají vidět, že pijeme ne co teče, ale co je kvalitní. K oslavě není třeba baterie lahví, ale sklenka dobrého moravského, doprovázená povídáním, co je to vinohrad, jak se víno dělá. A rada na závěr. Vezměte dítě, když rozum bere, na vinobraní. Uvidí, že za tou sklenkou je tvrdá, ale krásná práce.

 

 

Zdroj: Rady venkovského lékaře, kapitola 68
doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Témata: