Relaxační masáže

obr1_7878.jpgSnad každý z nás už na vlastní kůži zažil, jak příjemná může být masáž. To, že pro těhotnou ženu je šetrně vedená masáž nadmíru příjemná a prospěšná, snad ani není třeba zdůrazňovat. Během masírování může budoucí maminka krásně relaxovat a odreagovat se.

V publikaci Průvodce těhotenstvím a porodem radí její autoři F. a J. Macků, jak nejlépe provádět masáže těhotné maminky.

Masáž stimuluje nervová zakončení v kůži, zlepšuje krevní oběh v kůži a svalech, navíc navozuje pocit klidu. Masáž by měla být proto prováděna v příjemné atmosféře, při tlumeném osvětlení a nevtíravé, uklidňující hudbě.

V posledních měsících těhotenství je pro ženu daleko příjemnější ležet při masáži na boku, podepřena polštáři, nebo sedět na židli. Pro snížení tření mezi masírující rukou a kůží jsou vhodné rostlinné oleje. Kůže také jejich účinkem zvláční. K tření kůže je možné použít textilních materiálů.

Jestliže masáž provádí partner nebo přítelkyně, mají být jejich ruce teplé, bez prstenů a náramkových hodinek. Před zahájením masáže se má těhotná několikrát zhluboka nadechnout, což přivodí uklidnění. Těhotná sedí na lůžku, na židli obkročmo, nebo leží mírně na boku.

obr2_7878.jpgMasér by měl zpočátku masírovat jemně a postupně tlak zvyšovat za předpokladu, že to je těhotné příjemné. Jeho pohyby by měly být pomalé. K provádění krouživých pohybů nad krční, hrudní a bederní páteří (směrem od páteře) použije současně obou dlaní. Použije také klouzavých pohybů: položí obě dlaně po stranách kříže tak, aby prsty směřovaly k hlavě, a pod mírným tlakem klouže směrem ke krční páteři a poté pomalu zpět.

Tak co? Nalákali jsme vás? Pokud čekáte miminko, nechte se alespoň několikrát v týdnu svým partnerem takhle rozmazlovat. Zasloužíte si to.