Sex v těhotenství - prázdninový seriál

dvojiceO těhotenství se často mluví jako o období, kdy se partneři musí v
sexu omezit.


Následující příběhy jsou důkazem pravého opaku:

Jiřina patřila k lidem, kteří si vždy dělají o starost víc, než je běžné. I v těhotenství cítila velikou úzkost a strach o nenarozené dítě. Nedovolila proto partnerovi žádné sexuální aktivity. Soulož odmítala ze strachu z průniku penisu do oblasti, která již dle jejích představ patřila více miminku než partnerovi. Nedovolila ani nekoitální sex z neopodstat něné ho strachu před vlivem prožitého vzrušení a orgasmu na stav těhotné dělohy. Sama žádnou touhu ani potřebu necítila.


Pro některé ženy s neurotickými dispozicemi může být těhotenství stav zvýšené psychické zátěže. Je potřeba to respektovat. Pokud nepomůže racionální vysvětlení neopodstatněnosti obav, bylo by chybou ze strany partnera naléhat na jakékoli sexuální aktivity. Sex je dobré nahradit láskyplným objetím, ve kterém se může žena cítit bezpečně.


Jarka nikdy neoplývala vysokým sebevědomím. S manželem měli hezký klidný vztah a Jarka si často říkala, že měla veliké štěstí, že manžela potkala. Dítě s ním si hrozně moc přála, ale po otěhotnění se začala cítit zoufale nehezká a nepřitažlivá. Vadily jí více se mastící vlasy, kvalita pleti a na rů stající váha. Chuť na sex si z tohoto důvodu zakázala. I když ji  partner opakovaně ujišťoval, že se mu stále líbí a že po ní touží stejně  jako dřív, nevěřila mu. Během těhotenství se před ním ani jednou  nesvlékla.


Problémy s nízkým sebehodnocením může některým ženám těhotenství a porod dítěte zčásti vyřešit (stanou se maminkami a to je důležitá funkce). Jak je zřejmé z příběhu Jarky, jsou i opačné situace. Ujištění a ubezpečení ze strany partnera bývá důležité, ale ne vždy dostačující.

Světlana v těhotenství ztloustla postupně o dvacet kilogramů. Ale většinu těhotenství si připadala jako "bohyně". Byla na sebe pyšná, že čeká dítě. Po fyzické stránce se také děly příjemné změny – tak velká prsa nikdy neměla a citlivost genitálu narůstala s týdny těhotenství. Sex s manže lem se jí velice líbil. Pravděpodobně jí ale nestačil, protože si dokonce našla i milence, se kterým navázala těhotenský mimomanželský vztah.


Otěhotnění může znamenat výrazné posílení ženiny sebedůvěry. Pokud se spojí též s posílením sexuální touhy, užijí si toto období oba manželé (a někdy nejen oni dva, dlužno podotknout, že Světlanin příběh nebývá příliš obvyklý).

Iveta se od začátku těhotenství necítila dobře, měla zdravotní potíže, ranní nevolnosti neustupovaly a úna va narůstala. Její manžel neměl pro celou situaci žádné pochopení a nebyl ochoten se omezovat. Sex vyžadoval několikrát týdně, jinak Ivetu trestal podrážděností a hádka mi. Slovní agresivitu vysvětloval nedostatkem sexu. Iveta se nějaký čas kvůli němu nutila. Když ale byla situace pro ni neúnosná, dokázala posléze říci ne a manžela pro toto období defi nitivně odmítnout.

Žádný člověk by se neměl do sexu nechat druhým nutit, a pro těhotnou ženu to platí dvojnásob. Není dobré se nechat ovlivňovat vyhrožováním či vydíráním. Manipulace prezentováním stresu vyplývajícího z nedostatku sexu bývá v tomto  ohledu obehranou písničkou. Každý je schopen tento defi cit řešit masturbací.

Těhotenská kámasutra aneb sexytipy milostných poloch v pokročilém
těhotenství  :

Žena leží na zádech, muž na boku vedle ní. Partnerka přehodí jednu nohu přes mužovo tělo a partnerova noha je zároveň mezi jejími
otevřenými stehny. Poloha, která zamezuje i při hlubším průniku tlaku na ženino břicho

poloha při sexu

MUDr. Hana Fifková  použito z Knihy o těhotenství a dítěti (4.vydání)