Vysoký krevní tlak u dětí (2. díl)

CCSPodle příčin se vysoký krevní tlak dělí na hypertenzi primární a sekundární. Zatímco u dospělých pacientů tvoří 90 % hypertenze primární, u dětí převažuje spíše hypertenze sekundární.

Příčina primární hypertenze není dosud zcela jasná. Významnou roli v jejím vzniku hraje dědičnost. Důležité pro její vznik jsou však také vlivy prostředí, zejména složení potravy ( vysoký přísun soli, tučná jídla, sladkosti), kouření, alkohol a životní styl (sedavý způsob života – pozor na neomezené sledování televize dětmi). Podíl tohoto typu vysokého tlaku stoupá s věkem dítěte.
 
Sekundární typ hypertenze je zejména u malých dětí častější. Tento typ bývá způsoben onemocněním určitého orgánu v těle. Nejčastěji se jedná o ledviny. Vysoký krevní tlak proto zde není samostatným onemocněním, ale příznakem nemoci tohoto orgánu.
 
Nejčastější příčinou bývá onemocnění ledvin. Může se jednat buď o onemocnění ledvinového parenchymu (glomerulonefritidy, akutní či chronické selhání ledvin, cystická onemocnění ledvin) nebo o zúžení ledvinné tepny.
 
Z onemocnění srdce a cév se nejčastěji jedná o zúžení aorty, vzácněji o spojky mezi tepnami a žílami. Za 1-5 % vysokého tlaku je zodpovědné onemocnění žláz s vnitřní sekrecí. nejčastěji se jedná o poruchu tvorby hormonů kůry a dřeně nadledvin a hormonů štítné žlázy. Z neurologických onemocnění bývají příčinou  hypertenze nádory mozku.
 
Mezi vzácné příčiny vysokého krevního tlaku patří hypertenze navozená léky ( hormonální antikoncepce, drogy) a další vzácná onemocnění.

 

zdroj: MEDICINA.cz