Z našich poraden - Mgr. Martina Šenková - Fyzioterapeut

Foto Mgr. Martina Šenková
Odborník na pohybový vývoj dítěte od narození do 3 let. Zodpoví na otázky, kdy vyhledat konzultaci odborníka a začít s cílenou pohybovou léčbou.
Dobrý den, mám syna, kterému bude nyní v červnu 1 rok. Narodil se v 39. týdnu, těhotenství probíhalo bez komplikací. Ve vývoji syna bylo patrné opožďování ve vzpřimování a od šesti měsíců věku chodíme na rehabilitaci a jsme v péči neurologa. V poslední zprávě (24. 5. 2010) zní závěr zprávy od neurologa takto: centrální hypotonický syndrom, motoricky 7-8 měsíc, bez známek hybné poruchy. Smyslové vnímání i mentální vývoj hodnotí neurolog v normě (já také). V současné době se syn plazí, nesedí. Vojtovu metodu těžko toleroval, bránil se, tudíž provádíme cviky, které z metody vychází (využíváme daných poloh), ale bez mačkání spouštěcích zón.
Zajímalo by mne, zda hypotonie bude trvalá, zda bude omezovat synovu hybnost. Neurolog mě ubezpečil, že syn chodit bude, ale mě by zajímalo, zda nebudou přetrvávat problémy v koordinaci apod. Nevím, zda má CHS trvalý dopad na vývoj dítěte. Můžete mi prosím blíže vysvětlit, co si mám pod tímto syndromem představit, popř. jaké překážky ve vývoji můžu u syna očekávat? Předem děkuji.
Dobrý den, hypotonický syndrom znamená, že svalová hmota je slabší a sval na pohled vypadá ochablý. Omezovat syna nebude, ale mám zkušenosti, že děti tohoto typu nejsou takový sportovci jako když je sval v tzv.normotonusu. Je třeba dítě aktivovat po celý život spíše bude línější než a by ho to omezovalo. Někdy mají problémy s koordinací a vedle dětí, kteří jsou v pořádku, se cítí nešikovní a proto nemají chu´t do nějakého sportu. Je třeba vaše podpora a trpělivost když něco nepůjde, ale nevidím důvod proč by sport nemohl dělat, jen to asi nebude vrcholový šampion:-), ale při dobré motivaci jde všechno

 

přeji hezký večer