Jak předcházet separační úzkosti a zmírňovat ji

Jak předcházet separační úzkosti a zmírňovat ji - obrázek
Jak předcházet separační úzkosti a zmírňovat ji - obrázek

Úzkost 8. měsíce
Zpočátku je vhodné, aby se neznámá osoba vyhnula přímému  očnímu kontaktu s dítětem a pár minut strávila pouze povídáním s rodiči v klidném prostředí. Až po chvíli je vhodné navázat oční kontakt, usmívat se a nabídnout dítěti hračku. Při vyšetření u dětského lékaře je optimální vyšetřovat dítě v náručí jednoho z rodičů.

Dodržování režimu usínání a spánku dítěte je nezbytností.

Separační úzkost

Používání náhradních objektů jakožto symbolů chybějících rodičů pomůže zlepšit usínání a separační úzkost (např. speciální dečka, plyšové hračky apod.).

Opouštění domácnosti by měli rodiče i dítě nacvičovat. Je vhodné dítě ponechávat na krátkou dobu hlídat jinými osobami před obdobím  možného  rozvoje  separační úzkosti. Dítě si zvykne na přítomnost  jiných lidí ještě v době, kdy dobře reaguje na každou osobu, která se chová hezky a mile. Trénujte  odcházení od dítěte na krátký čas a postupně dobu prodlužujte. Odchod by měl být klidný, bez emocí, s načasováním na dobu, kdy je dítě v dobré náladě (např. po jídle, 30–60 minut po probuzení). Odchod by měl být rychlý, bez zbytečného a dlouhého vysvětlování důvodu opouštění dítěte. Vždy však musí následovat až po rozloučení se s dítětem a ujištění, že se vrátíte zpět. Je dobré si vytvořit rituály zahrnující  vždy stejná slova a gesta, na které si dítě zvykne a postupně se naučí, co znamenají. Po rozloučení s dítětem se již nevracejte.

Osoba, která se o dítě bude starat v období nepřítomnosti rodičů, by měla přicházet dříve a začlenit se ještě do situace, kdy je dítě klidné a neprožívá úzkost. Rodiče by měli nechat dítě samotné s opatrovatelem/opatrovatelkou v domácím prostředí, které dítě dobře zná a cítí se v něm bezpečně. Střídání osob, které dítě hlídají, není ideálním řešením. Při nutnosti pobytu mimo domov volte prostředí známé, kde již dítě dříve pobývalo a líbilo se mu tam. Je vhodná přítomnost  rodiče do doby, než si v novém prostředí zvykne. Do nového prostředí vezměte dítěti jeho oblíbenou hračku.

Za každé zvládnuté odloučení by mělo dítě dostat pochvalu, nikoliv však věcný dárek (hračku apod.).

Pokud má být dítě hospitalizováno v nemocnici, je žádoucí, aby byla maminka (případně tatínek) hospitalizována spolu s ním, pokud to technické možnosti a provoz zařízení umožňují.  Pokud je s dítětem hospitalizována babička, pečlivě zvažte návštěvu maminky, dítě by následně chtělo zůstat/odejít s ní.

 

Autor:doc. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a doc. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015