Jak se nezralý novorozenec vyživuje?

Jak se nezralý novorozenec vyživuje? - obrázek
Jak se nezralý novorozenec vyživuje? - obrázek

Hlavním cílem v péči o nezralé novorozence je jejich výživa mlékem, vyživování infuzemi se snažíme omezit na nejkratší možnou dobu. K tomuto cíli však někdy vede velmi trnitá cesta. Existuje  mnoho komplikací, které mohou příjem mléka omezit či zcela vyloučit.

Podle zralosti jsou děti přikládány ke kojení, krmeny savičkou či stříkačkou, nebo jim je mléko podáno přímo do žaludku sondou. Kojení je možné až od 32. týdne těhotenství, kdy je většinou plně vyvinut sací reflex a dítě k tomu začíná zvládat koordinaci sání, dýchání a polykání.

Ideální výživou jak pro donošené, tak pro nedonošené děti je mateřské mléko. Obsahuje řadu imunologických a protizánětlivých faktorů, které posilují imunitu nezralého organismu a pomáhají mu bránit se proti infekcím. Složení mateřského mléka se také podílí na správném  osídlení trávicího ústrojí, které je velmi důležité pro obranyschopnost celého organismu. Pro nezralé dítě, které je vůči infekci téměř bezbranné, je to zvlášť cenný dar.

Mléko matek, které porodily předčasně, má zvláštní složení, uzpůsobené potřebám nedonošeného dítěte. Po určitou dobu od porodu obsahuje až dvojnásobné množství bílkovin ve srovnání s mlékem matky dítěte donošeného. Po několika dnech má matka předčasně narozeného dítěte malé množství mleziva (odborně  kolostrum).  Od 5. dne po porodu se mlezivo začíná měnit ve zralé mateřské mléko. U maminek nezralých dětí se kolostrum tvoří ještě do 10.–14. dne života.

V růstové fázi nezralého  miminka však často ani mateřské mléko nestačí pokrýt kalorickou denní potřebu. V takovém případě  mateřské  mléko obohacujeme (odborně fortifikujeme) speciálně vyráběnými fortifikátory pro nedonošené děti, které obsahují bílkoviny, cukry, vitaminy a stopové prvky a zvyšují kalorickou hodnotu  mateřského  mléka. Výživa každého nezralého  miminka musí být "ušita na míru". Hlavním kritériem  musí být dobré prospívání a adekvátní hmotnostní přírůstky.

Pokud vlastní mateřské mléko není k dispozici, jsou děti krmeny cizím mateřským mlékem z certifikovaných bank mateřského mléka nebo speciálními mléky určenými pro nezralé děti. Pokud krmení mlékem není z nějakého důvodu možné, je výživa podávána prostřednictvím infuzních  roztoků.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. a doc. MUDr. Tomáš Honzík, PhD.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015