Léčba alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Léčba ABKM
Léčba ABKM

Při potvrzení diagnózy alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) vylučujeme kravské mléko včetně všech produktů obsahujících bílkovinu kravského mléka (tj. jogurty, sýry apod.) z kojenecké  stravy. Jako náhradní mléko je možné použít mléko mateřské, mléka s extenzivně hydrolyzovanou bílkovinou kravského mléka (tzv. mléka hypoalergenní) nebo aminokyselinové preparáty.

U prokázané  ABKM je nevhodné užití kozího, ovčího mléka či sójového mléka, jelikož také mohou vyvolávat alergické reakce, a navíc snižují hladinu kyseliny listové v krvi. Zkřížená alergická reakce mezi mlékem a sójou je uváděna až v 50 % případů. Též mléka s pouze částečnou  hydrolýzou bílkoviny kravského mléka, označovaná zkratkou HA (tzv. mléka hypoantigenní), nejsou vhodná k léčbě, ale pouze k prevenci  ABKM v rodinách s výskytem alergie.

Podávání HA mléka po 5.– 6. měsíci věku však již nepřináší žádnou další ochranu před ABKM u těchto rizikových dětí, a proto se po tomto věku již mají zavádět běžné mléčné příkrmy. Znovuzavedení kravského mléka u dětí s ABKM by se mělo provádět nejdříve za 4–5 měsíců po jeho vysazení. Expoziční test se provádí většinou mezi 6.– 9. měsícem věku dítěte. IgE-dependentní reakce sice mají tendenci ustupovat dříve, ale mívají často dramatičtější reakce, expoziční test se tak v těchto případech musí provádět vždy v nemocnici pod lékařským dohledem.

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015