Plná mléčná výživa

Plná mléčná výživa
Plná mléčná výživa

Mateřské mléko představuje nejvhodnější výživu pro kojence. Výlučné kojení po dobu alespoň 4 měsíců má ve srovnání s náhradní kojeneckou mléčnou výživou či částečným kojením řadu výhod pro matku a dítě.

Je prokázán nižší výskyt infekcí, alergií a syndrom náhlého úmrtí kojenců – SIDS. U kojených dětí je v pozdějším věku i nižší riziko rozvoje obezity, vysokého tlaku (odborně hypertenze), a dokonce i cukrovky 2. typu.

Kalorická hodnota mateřského mléka je přibližně 67 kcal/100  ml. Cukry (laktóza 6,5–7,2 g/100 ml) tvoří 40 % kalorické  hodnoty, tuky (3,8–4,5 g/100 ml) se podílejí na kalorické  hodnotě  mléka asi z 50 %. Bílkoviny tvoří nejstálejší složku v mateřském mléce (0,9–1,3 g/100 ml). Hlavní bílkovinou lidské mléčné syrovátky je α-laktalbumin  a α-laktoglobulin,  který tvoří s kaseinem (bílkovina mléčného  tvarohu) poměr 70 : 30. V kravském mléce je jeho poměr právě opačný a navíc kravské mléko obsahuje silně alergenní β-laktoglobulin, který v mateřském mléce chybí.

Díky nižšímu zastoupení kaseinu je mateřské mléko pro dítě snadno stravitelné a čas průchodu jeho žaludkem je kratší. Důležitou složkou mléka je skupina mastných kyselin s nenasyceným řetězcem (odborně  omega 3, 6), jako jsou kyselina linolenová, linolová, arachidonová a dokosahexaenová. Neméně  významné je i zastoupení vitaminů a stopových  prvků a přítomnost protilátek získaných od matky (odborně sekreční imunoglobuliny třídy A).

Dále je důležitý obsah laktoferinu (odborně bifidus faktor), což je komplex cukrů podporujících růst vhodných bakterií ve střevě. Mateřské mléko obsahuje mnoho dalších látek, které jsou pro vývoj dítěte významné. U zdravého prospívajícího kojence je možné  s výlučným  kojením pokračovat až do ukončeného 6. měsíce života – u části dětí však může dojít k rozvoji chudokrevnosti (odborně anémie),  protože malé množství železa v mateřském mléce nemusí být dostatečné k tvorbě krevního barviva (odborně  hemoglobin).

Kojící matka vyžaduje vyšší příjem energie, dostatečný příjem vitaminů, minerálů a stopových prvků.

 

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. a prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015