První dočasné zuby

První dočasné zuby
První dočasné zuby

Dolní střední řezáky - prořezávají mezi šestým a dvanáctým měsícem věku dítěte. Po nich následují horní střední řezáky a dále i dolní postranní řezáky. Do osmnácti měsíců věku dítěte pak prořežou první stoličky, které kolem druhého roku doplní špičáky. Do třiceti měsíců věku dítěte jsou většinou prořezány všechny dočasné zuby v celkovém počtu 20 (podrobněji viz tabulka).

tabulka č. 1

Zuby horní čelist Prořezávání  Ztráta
Střední řezák  6 -12 m. 6-7 r.
Postranní řezák  9-13 m 7-8 r.
Špičák 16 - 22 m 10 - 12 r.
První stolička 13 - 19 m 9 - 11 r.
Druhá stolička 25 - 33 m 10-12 r.
Dolní čelist    
Druhá stolička 23 - 31 m  10 - 12 r.
První stolička 14 - 18 m 9 - 11r
Špičák 17 - 23 m 9 - 12 r.
Postranní řezák 10 - 16 m 7 - 8 r.
Střední řezák 6 - 10 m 6 - 7 r.
 

První dočasný zub by měl prořezat do jednoho roku věku dítěte, pokud se tak neděje, je doporučeno navštívit praktického zubního lékaře pro podrobnější vyšetření. Při pozdějším prořezání prvního dočasného zubu se pak posouvá i doba prořezání ostatních dočasných zubů. Poruchy prořezávání ve smyslu jeho zrychlení či naopak opoždění se vyskytují i u předčasně narozených dětí. Tyto děti dále často trpí poruchami mineralizace zubů, což se navenek projevuje jejich nestejnoměrným zabarvením. Nepříliš obvyklým jevem jsou zuby v místě dolních řezáků, se kterými se dítě již narodí. Nejedná se však o skutečné funkční zuby, ale o zubům podobnou strukturu, která nemá kořen a proto se v dásni pohybuje, čímž znemožňuje dítěti správně se přisát. Na místě je jejich včasné odstranění.

Prořezávání zubů může být u některých dětí spojeno s celkovými příznaky, jako je zvýšená teplota, bolest, odmítání potravy doprovázené zvýšenou produkcí slin, neklid, zarudnutí a otok dásní v místě prořezávajícího se zubu. Dítě si často vkládá do úst prsty nebo ruce. Dítěti můžeme pomoci tlumením jednotlivých příznaků, lokálním podáním analgetických gelů na postiženou dáseň (jsou dostupné již pro kojence od 3 měsíců věku) a různými variantami plastových „kousátek“, dostupných na českém trhu. Postižené místo je možné chladit vložením kapesníku s rozdrceným ledem do úst dítěte.

Sání pro kojence znamená příjemnou činnost,  a proto je často dudlík užíván k utišení dítěte. Protrahované užívání dudlíku,  tj. po 24. měsíci  věku, může mít za následek postižení orofaciálního  vývoje zvané otevřený skus.

Otevřený skus ve stálém chrupu:

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015