Seboroický ekzém

Seboroický ekzém - obrázek
Seboroický ekzém - obrázek

Seboroický ekzém nebo také seboroická dermatitida je povrchový zánět kůže postihující oblasti bohaté na mazové žlázy a tzv. intertriginózní oblasti, což jsou záhyby kůže

Onemocnění je pravděpodobně způsobeno poruchou činnosti mazových žláz a zmnoženou tvorbou kožních buněk v kombinaci s infekcí. Na rozdíl od atopického ekzému se seboroický ekzém často objevuje již během prvního měsíce života a nebývá doprovázen svěděním.  U kojenců začíná většinou v oblasti kštice (»čepička z kolébky«, anglicky cradle cap).

Projevuje  se drobnými mastnými žlutohnědými šupinkami až stroupky pevně lpícími ke spodině, které mohou postupně splývat v rozsáhlé plochy. Z vlasaté části hlavy se ekzém může dále šířit do oblasti obočí, střední části obličeje  a míst za boltci, kde tvoří světle červená olupující se ložiska. Vzácněji dochází
k postižení záhybů na krku, podpažních ja
mek či plenkové oblasti. 

V léčbě klasického seboroického ekzému ve vlasech používáme krémy nebo mléka s vyšším obsahem urey (neboli močovina, nezaměňovat za moč!), například Excipial U lipolotio, která šupiny lépe rozvolní a přitom je pro organismus i po vstřebání neškodná. Aplikace krémů, mastí či olejů s obsahem kyseliny salicylové v kojeneckém věku nedoporučujeme pro její snadné vstřebávání a toxicitu.

Léčbu je při těžším průběhu možno doplnit aplikací roztoků a mastí s antimykotickým  či kortikosteroidním účinkem. Seboroická  dermatitida je chronické onemocnění, které má často tendenci k návratu v období kolem puberty.

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015