Vývoj dočasného a stálého chrupu u dětí

Vývoj dočasného a stálého chrupu u dětí
Vývoj dočasného a stálého chrupu u dětí

Znalost fyziologického vývoje chrupu dítěte je důležitá z několika důvodů. Jednak můžeme podle vztahu doby prořezávání jednotlivých typů zubů a kalendářního věku dítěte vyhodnotit tzv. zubní věk, který může být urychlený nebo opožděný. S pomocí zubního věku lze dále vyslovit podezření na některá celková onemocnění, např. poruchu štítné žlázy. Při poškození skloviny nebo dentinu zubu jsme dokonce schopni stanovit, v jaké době došlo k poškození a odhalit tak jeho příčinu (úraz, podávání antibiotik, cytostatik, předčasný porod apod.).

Vývoj zubu prochází čtyřmi základními stádii:

1. vznik zubního zárodku
2. mineralizace (tj. zpevnění primárně měkké zubní tkáně zabudováváním minerálů, hlavně vápníku)
3. 
prořezávání zubu
4. 
dokončení vývoje kořene. 

Všechny dočasné zuby se zakládají v těhotenství, tvorba zárodků dočasných zubů začíná již v pátém týdnu prvního trimestru. Zárodky stálých zubů se zakládají v pátém měsíci těhotenství vytvořením první stálé stoličky, potom se ještě před porodem zakládají stálé řezáky a špičáky. V době kolem porodu se zakládá první třenový zub a po porodu i druhý třenový zub a zbývající druhá a třetí stálá stolička.

Čerstvě prořezané dočasné i stálé zuby nemají dotvořeny kořeny, při prořezání jsou kratší, a proto někdy u čerstvě prořezaných stálých zubů mají děti vjem pohybu zubu. Jedná je o znak fyziologického prořezávání zubů a v průběhu času bez následků ustane.

Důležitou poznámku bychom měli učinit ještě k mineralizaci zubu. Hlavní část mineralizace probíhá před prořezáním zubu, ale dále pokračuje ještě přibližně rok po prořezání. Čerstvě prořezaný stálý zub je tedy přibližně po dobu jednoho roku ve vyšším riziku vzniku zubního kazu právě pro probíhající „zrání“ skloviny. Takový zub, nejčastěji se jedná o první stálou stoličku, lze ošetřit v indikovaných případech pečetěním, tj. překrytím kousací plošky materiály, které uvolňují fluoridy, čímž „zrání“ skloviny napomáhají a zrychlují jej. Lze doporučit i aplikaci fluoridových laků.

Funkční období dočasného chrupu končí procesem označovaným jako resorpce. V průběhu této fáze dochází k rozpouštění kořenů dočasného zubu tlakem prořezávajícího se stálého zubu a nakonec je z úst vyloučena pouze korunka dočasného zubu. Tento proces vede u laiků k tvrzení, že dočasné zuby nemají kořeny, protože pokud není nutné dočasný zub z dutiny ústní dítěte odstranit předčasně, kořeny nevidíme. V souvislostech s dočasným chrupem bývá také často mylně uváděno, že dočasné zuby nemají nervy, a proto jejich spravování nebolí. I tento mýtus je třeba popřít; anatomické složení a nervové zásobení dočasného a stálého zubu je stejné. Naopak děti jsou při vnímání bolesti citlivější než dospělí.

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015