Informace o nemoci

Výskyt rakoviny prsu v České republice i zbytku světa stále stoupá. Podle posledních údajů z Národního onkologického registru bylo v roce 2009 nahlášeno 37 943 případů rakoviny u žen. Rakovina prsu byla nalezena u 5 975 z nich, a je tak nejčastějším zhoubným nádorem žen. Málokdo však ví, že léčba zhoubného nádoru prsu patří při brzké diagnóze mezi ty nejúspěšnější v onkologii.

Jaké mohou být příznaky choroby?

Zhoubný nádor se může projevit mnoha způsoby. Nejedná se pouze o hmatnou bulku v prsu, jde i o změnu tvaru prsu, změnu tvaru nebo zabarvení dvorce či bradavky, vtahování bradavky nebo kůže, změnu barvy kůže či výtok z bradavky. Tyto příznaky však nemusí nutně znamenat výskyt zhoubného nádoru. Především u mladých žen mohou upozornit na nezhoubný útvar.

Klíčovou roli může sehrát samovyšetření prsů. Naučíte-li se pravidelně, ve stejné fázi menstruačního cyklu, vyšetřovat své prsy, máte šanci, že případný nádor odhalíte dříve než lékař, který vás vyšetřuje jednou za rok. Každá žena by měla svému lékaři okamžitě hlásit každou změnu, kterou zpozoruje.

Vyšetření lékařem je doporučeno provádět od 20. roku ženy každé 3 roky do věku 39 let, dále pak každý rok. Ženy, u kterých je v rodině zvýšený výskyt zhoubných nádorů, by měly být poslány ke genetické konzultaci.

Prevence rakoviny prsu

Stále větší důraz je kladen na primární prevenci. Jedná se o postupy, které mohou snížit riziko vzniku nádoru. Každá žena by si měla vyváženou stravou a pravidelným cvičením udržovat zdravou přiměřenou hmotnost s cílem předejít obezitě. U žen po menopauze a se silnou obezitou se zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu až 1,6 násobně. Podobné riziko přináší i zvýšená konzumace alkoholu. Zkrátit dobu zátěže mléčné žlázy hormony a zamezit tak zvýšení rizika může také těhotenství a porod prvního dítěte před 30. rokem věku ženy.

Vzhledem k tomu, že nejsilnější rizikové faktory jsou neovlivnitelné (genetické pozadí rodiny), je hlavní prevence sekundární. V časném stádiu se nádor nemusí projevovat vůbec, proto je velmi důležitá prevence v podobě lékařského vyšetření – mamografie. Ta dokáže zachytit nádory již od velikosti 5mm, tedy malé, většinou velmi dobře léčitelné, s minimálním rizikem šíření mimo prs.

Statistiky a fakta o rakovině prsu

  • dnes onemocní rakovinou prsu v ČR přibližně každá 9. žena
  • ročně u nás rakovinou prsu onemocní kolem 6 000 žen
  • v ČR žije v této době 50 tisíc žen, které mají nebo měly s tímto onemocněním osobní zkušenost
  • nejvyšší pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu je mezi 50. a 70. rokem věku
  • téměř 40 % žen s karcinomem prsu je diagnostikováno ve stádiu I, kdy je vysoká šance na úplné vyléčení