Bohumil

Svátek má Bohumil.

Dnes má v občanském kalendáři svátek Bohumil, přičemž vykládat toto slovanské jméno je asi zcela zbytečné.

Zcela stejného významu je i jméno Amadeo či Amadeus, který také "miluje Boha". Kalendář nám připomíná dva světce tohoto jména. První byl vévodou a ve světovém kalendáři má svátek 30. března. Amadeus IX. Savojský (1435-1472) vešel do dějin jako veliký dobrodinec chudých své země. Vladařem byl však velice krátce: celý život jej trápila epilepsie, a tak se již ve svých 34 letech vzdal vlády ve prospěch své manželky a odešel do ústraní. Vybral si Vercelli v Piemontu, kde také 30. března roku 1472 zemřel. Je velmi uctíván především v severní Itálii, kde platí za vzor křesťanského vladaře. Druhý Amadeus pocházel z Lausanne (Švýcarsko) a žil ve 12. století. Svátek má 27. srpna.

V církevním kalendáři je dnes vzpomenut Maxmilián, jenž slaví v občanském kalendáři svátek už 29. května. Tehdy jsme si také připomněli historii jména i životní osudy císaře a krále Maxmiliána II.

V kalendáři dnes nacházíme také Evalda. Toto staré německé jméno znamená doslova "ochránce zákona". Evaldové byli vlastně dva. Podle barvy vlasů jim říkali "bílý" a "černý". Koncem 7. století přišli z Anglie k pohanským Sasům, aby je obrátili na křesťanskou víru, ale pohané je kolem roku 395 zavraždili. Dnes jsou oba dva patrony Vestfálska.

Ve starém Řecku měl dnes svátek bůh vína a hodování Dionýsos. Nastával čas slavností a her. Staré a mladé víno se míchalo dohromady a ti, kdož je pili, vzývali bohyni Medetrinu: "Piji nové a staré víno, abych se zbavil no- vých i starých nemocí." Že bychom to také vyzkoušeli?

"MOUDŘÍ LIDÉ NEMUSEJÍ BÝT NUTNĚ VZDĚLANÍ.
VZDĚLANÍ LIDÉ NEMUSEJÍ BÝT NUTNĚ MOUDŘÍ."
(Lao-c')

Zdroj:www.libri.cz