Petra

V občanském kalendáři má dnes svátek Petra, ženský protějšek Petra.

Starší formou tohoto jména je Petronila, jež je také jedním z patronů dnešního dne. My jsme si o ní pověděli více již 31. května. V církevním kalendáři má dnes svátek Myrón. Údajně byl popraven pro svou křesťanskou víru za panování císaře Decia mezi lety 249-51. Toto řecké jméno však nosil také jeden z nejlepších sochařů všech dob, který tvořil svá vynikající díla v 1. polovině 5. století před Kristem. Pocházel z Eleuther (v Attice), působil však v Athénách. Tvořil především sochy bohů, atletů a zvířat. Jeho zásluhou přešlo doposud strnulé a archaické řecké sochařství k vyjádření tělesného pohybu. Myrón byl dokonalým znalcem přírody a anatomie lidského těla, což mu v jeho dílech pomáhalo dosáhnout přirozené pravdivosti. Dokázal vystihnout vrcholící bleskový moment prováděného pohybu, čehož názorným příkladem je jeho Diskobolos, představující atleta v okamžiku těsně před hodem. Ze zvířecích soch z jeho dílny prý byla nejdokonalejší socha krávy. Ten, kdo ji spatřil, měl prý dojem, že každou chvíli zabučí.

Dříve měl v našem kalendáři svátek Liberát (Liberat). Liberát Weiss se narodil 4. ledna 1675 v Konnersreuthu (Bavorsko). Odjakživa chtěl být misionářem a opravdu se jím i stal, spolu se svými druhy působil v 18. století v Etiopii. Fanatičtí odpůrci misionářské činnosti jim však velmi znepříjemňovali život, takže byli vlastně v neustálém ohrožení života. Císař, který jim byl nakloněn, se musel náhle vzdát trůnu a jeho následník ihned pohnal všechny tři františkány před soud. Rozsudek byl krutý: ukamenování! Měli pouze jednu volbu, zříci se křesťanství. To však neučinili, a tak byli v blízkosti hlavního města Gondaru dne 3. března 1716 skutečně ukamenováni. Po dlouholetém úsilí františkánského řádu byli Liberát Weiss, Michal Pio Fasoli a Samuel 20. listopadu 1988 papežem Pavlem Janem II. blahořečeni.


"ÚSPĚŠNÝ UMĚLEC JE TEN, KTERÝ VYDĚLÁ VÍC, NEŽ STAČÍ JEHO ŽENA UTRATIT. ÚSPĚŠNÁ ŽENA JE TA, KTERÉ SE PODAŘÍ TAKOVÉHO MUŽE NAJÍT.
(S. Guitry)

Zdroj: www.libri.cz