Chrapot miminka + fontanela

Dobrý den pane doktore, měla bych jeden takový netradiční dotázek : Máme 5měsíční holčičku. Náš prcek nijak extrémně nebrečí, ale už podruhé se nám stalo, že při pláči jakoby chraptí, vždy to po třech dnech ustoupí a brečí opět normálně. Nemocná není, je veselá, ale ten chrapot je divný. Může mít hlasivky dočasně vykřičené? Opravdu to zní, jako když člověk dvě hodiny křičí na fotbale :-) Setkal jste se s něčím podobným? A ještě jeden dotaz. jak je to s fontanelou? Má pulzovat? Naší dceři (5 měsíců) pulzuje a ve vašich odpovědích jsem se dočetla, že to není dobré (?) Díky moc za odpověď. H.
Dobrý den,

U dítek mohou být nedostatečně vyvinuté chrupavky laryngu (hrtanu) a uzávěru laryngu (epiglotis)-kongenitální (vrozený) laryngeální stridor. To by ale bylo již od porodu a nyní by se to již mělo lepšit. Začátek akutní virové laryngitidy (klidně zatím bez teplot) se může zprvu projevit při intenzivním nádechu což je právě při pláči a křiku. Ale to bych čekal postupné zhoršování, kašel (štěkavý) a postupně již vzestup teploty, což asi také naštěstí není váš případ. Pokud to trvá déla a je to chronická záležitost ta je možná souvislost s refluxem gastroesofageálním (GER)-po jídle a při křiku se může horšit. Projev alergie bych v tomoto věku a při této klinice asi zatím vyloučil.

Pokud to bude trvat doporučil bych kontrolu na ORL a provést vyšetření zaměřené na GER.

Velká fontanela by neměla pulzovat to je pravda, ale často to vídíme a to u zcela zdravých dětí. Samozřejmě v době vysokých teplot nebo po záchvatu křečí bych byl nervózní a bylo by třeba vyloučit zánět mozkových blan.
Záleží také na tom jestli jen pulzuje nebo jestli je velká fontanela nad úrovni a pevná (tenzní), pak by bylo třeba provést další vyšetření i při jinak normálním klinickém stavu bez teplot.
Dále také záleží jaký je obvod hlavičky a jaká je růstová křivka obvodu hlavičky a jaký je neurologický nález (vývoj motoriky ..) u malé

Toto vše by měl posoudit váš obvodní lékař a zvážit eventuelně provedení neurologického vyšetření či USG vyšetření hlavičky.