druhé těhotenství, děložní čípek

Dobrý den,pane doktore,v mém prvním těhotenství jste mě několikrát uklidnil a jsem za to velice ráda a tímto Vám taktéž děkuji.Pro upřesnění jsem ve 14tt,mám 15ti měs.holčičku.

První těhotenství probíhalo do 30.týdne bez komplikací. Asi ve 28.týdnu jsem dělala státnice a ve 29.týdnu jsme s manželem jeli na dovolenou do prachovských skal,kde jsme-jezdili v červenci 2008 v děsných vedrech po památkách a chodili okolo skal,ale i po schodech po skalách,ne moc,ale taktéž..,v autě bez klimatizace jsme jezdili v opravdu hrozném vedru..

a důsledkem toho jsem ve 30 týdnu přišla na kontrolu,kde mi dr. zjistila,že dítě je níž a čípek 2cm. Musela jsem do nemocnice na 9dní ležet a pak jsem ležela měsíc a půl doma..tenkrát jsem ale neměla dítě. Nyní mám 15ti měsíční holčičku,která sama chodí,ale musím ji občas vzít a dát na přebalovák,koupat,dát do kočárku,prostě poponést..

Můj první dotaz zní-mohlo zkrácení čípků způsobit napětí ze zkoušek a následná výše popsaná dovolená??

Za druhé-myslíte,že se to bude opakovat?Už teď mám trochu strach,ale mám dost práce kolem malé atd.,takže se nestíhám pořádně stresovat,jen se modlím,abych donosila bez komplikací..

Za třetí,už mě trochu pobolívá břicho,řekla bych,že to nejsou křeče a že jsem to měla i u prvního těhu,ale každopádně mám obavy,beru MG,1xdenně,zatím..u porodu jsem totiž necítila jak se mi děloha stahuje,ale měla jsem bolesti v zádech a v podbřišku..jak je to prosím možné??Teď mě taky bolívá mírně v podbřišku a nevím,jestli jsou to střeva či děloha,tak mi na to dr. napsala to Mg.

Za čtvrté,čeho myslíte,že bych se měla vyvarovat??

Děkuji mnohokrát za odpověd. S pozdravem Andrea
Dobrý den, ad první dotaz - nevím, ale je známo,že běžná fyzická aktivita a chování NEZPŮSOBÍ samo o sobě vůbec nic - neuvádíte,jak moc bylo pro vás zátěží.ad 2 - viz ad 1, ad 3 a 4 - bolesti v podbřišku jsou normálním průvodním projevem přítomnosti těhotné dělohy v břiše , čím více těhotenství,tím ženy - občas - mohou vnímat hůře ( připravenost dělohy oxytocinovými receptory ) - viz http://www.porodnice.cz/tvrdnuti-bolesti-bricha-v-tehotenstvi
Pak tedy jediné, těhotenství není nemoc.