Cévní komplikace v šestinedělí

Cévní komplikace v šestinedělí - obrázek
Cévní komplikace v šestinedělí - obrázek

Cévní komplikace nejsou v šestinedělí vzácností a jsou na čelním místě příčin mateřské úmrtnosti. Těhotenské změny na cévách představují ochabnutí cévních stěn a rozšíření cév, zpomalení průtoku krve a větší sklon ke srážení krve v šestinedělí, zejména po operačním porodu, např. císařském řezu.

Zánět povrchových žil na dolních končetinách, především na lýtku, se může objevit již v prvních dnech po porodu. Kůže nad postiženou žílou bývá červenější, žíly a žilní městky (odborně varixy) jsou hmatné jako tuhý provazec nebo uzly. Podle rozsahu zánětu je doporučen klid na lůžku. Na nemocnou cévu jsou přikládány masti. Důležitá však je prevence, a tou je časné vstávání a cvičení v šestinedělí.

Zánět hlubokých žil pánve a dolních končetin v šestinedělí je závažným onemocněním. Projeví se obvykle koncem prvního týdne po porodu. Maminka začne mít bolest v průběhu postižené žíly, zejména na pohmat, dále se objeví otok postižené dolní končetiny, žena má zvýšenou teplotu a zrychlený puls. Největším nebezpečím je vznik trombu, a pak embolizace do plic. V těchto případech je vždy nezbytná hospitalizace a klid na lůžku, bandážování dolních končetin ukládaných ve zvýšené poloze, podávání antibiotik a léků snižujících krevní srážlivost.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015