Jak se pozná začátek porodu

Jak se pozná začátek porodu - obrázek
Jak se pozná začátek porodu - obrázek

Každá nastávající maminka by si měla pozorně přečíst následující řádky. Dozví se z nich, jak se má zachovat v situacích, které předcházejí odjezdu do porodnice.

  • Jestliže mi odteče plodová  voda – vezmu si vložku a po jejím prosáknutí se do dvou hodin dostavím  do porodniceVždy hodnotím barvu tekutiny, která odtéká. Je-li voda narůžovělá
    s příměsí mázku a nemám kontrakce,  je vše v pořádku a nemusím spěchat. Má-li jinou barvu (žlutou, zelenou, nahnědlou nebo obsahuje jasnou krev), na nic a nikoho nečekám, zavolám sanitku a odjíždím do porodnice  ihned.

  • Jestliže začnu krvácet jasnou krví a je potřeba použít více než dvě vložky – na nikoho nečekám, volám sanitku a odjíždím ihned. Špinění nebo hlen s krví nejsou na závadu, to způsobuje otevírání porodních  cest.
  • Jestliže mám jakoukoliv pochybnost ohledně pohybů, ať se miminko hýbe moc, až to bolí, nebo ať se hýbe málo, je dobré přijet kdykoliv do vybrané porodnice a nechat si natočit kontrolní křivku (odborně  kardiotokografický záznam). Nikdo se nebude zlobit. Je normální, že miminko má asi dvacetiminutové intervaly, kdy spí a kdy se zřetelně pohybuje. Vždy se snažím rozeznat, zda se pohyby liší od běžného denního normálu.
     
  • Jestliže mám pravidelné stahy (lidově porodní bolesti), které zesilují a které mě nutí měnit rytmus dýchání a polohy těla. Intervaly mezi jednotlivými  kontrakcemi by měly být asi 5 minut a nelze od nich odpoutat pozornost a musím se plně každé kontrakci věnovat.
     
  • Prvorodička by měla pociťovat tyto stahy zesilující alespoň 2 hodiny a z toho by nějakou dobu měla vyzkoušet koupel v příjemně  teplé vodě asi 37–38 °C. Musím cítit pohyby a nesmím krvácet. Jestliže mi ve vodě odteče plodová voda, nic se nestane. Jestliže po koupeli zjistím, že plodová voda odtéká, odjíždím do porodnice. Plodová voda teče až do porodu miminka, tudíž ji nelze přehlédnout.
     
  • Jestliže mám velký tlak na konečník (ne jako při pravidelné stolici, ale jako při veliké zácpě), je čas jet do porodnice  i při delším intervalu pravidelných zesilujících kontrakcí. Pravidelnou masáží hráze od 36. týdne těhotenství poznám tento tlak, je velmi podobný jako při masáži.
     
  • Odchod hlenové zátky nebo poslíčci mě do porodnice nemusí přivádět. Hlenová zátka zpravidla odchází 24 hodin před začátkem porodu, proto mohu očekávat v následujících hodinách pravidelné stahy. Může být i narůžovělá, hodně vodnatá, nebo naopak hodně hustá. Hlenová zátka odejde jednorázově a potom již nic neodtéká.
     
  • Naopak plodová voda přestane téct teprve po porodu miminka.

Poslíčci – předzvěstné stahy – dokážou být velmi nepříjemné, ale nemají pravidelné intervaly, nezesilují, jsou stále stejně silné a často i bolestivé, ale koupelí v teplé vodě zjistíme, zda ustupují či zesilují. Jestliže kontrakce ustupují, prodlužují se intervaly a slábnou, jedná se o poslíčky, a ty nevedou k porodu. Jen porodní cesty připravují na porod.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015