Milostné žonglování, když je doma novorozenec

Milostné žonglování, když je doma novorozenec - obrázek
Milostné žonglování, když je doma novorozenec - obrázek

Sex je pravděpodobně to poslední, na co po porodu myslíte. Probděné noci, únavné dny, a nekonečné nároky novorozeněte rozhodně způsobí, že první týdny, dokonce měsíce bude váš sexuální život na bodě mrazu.

 V průběhu tohoto období je důležité jeden druhému ukázat , že vám na sobě záleží a že se máte rádi jinými způsoby. Touha a chtíč roznítit váš společný sexuální život se vrátí, I když v jiné podobě a za jiných okolností. Dávno jsou pryč doby dlouhého romantického nedělního válení, možná si oba dokážete představit návrat k rychlovkám na gauči, protože nyní spí miminko ve vaší ložnici!

 Je to přesně tento moment, kdy si ženy uvědomí (a možná někdy příliš pozdě), že tápají v mlze, pokud jde o možnosti antikoncepce. Mýty i praktické otázky vás matou a máte stejné obavy, jako všechny ženy na celém světě: Mohu si brát prášky a kojit? Je mi fakt příliš trapné požádat manžela, aby si vzal kondom! Co mi nabídne ochranu před otěhotněním bez toho, abych musela pamatovat každý den, že si mám vzít pilulku? Hledání a příprava kondomu určitě ochladí ty krásné spontánní chvíle? Jsem si jista, že kojení asi není tou pravou “přirozenou antikoncepcí”, že? (Není!)

 Vyplatí se seznámit se s možnostmi otěhotnění dlouho před tím, než se narodí miminko, aby nic nestálo v cestě, když se potom budete opět poprvé s partnerem milovat. Ještě před porodem se objednejte ke svému gynekologovi. Je velmi důležité znovu zvážit vaše možnosti antikoncepce, protože většina žen zjistí, že po porodu jejich potřeby antikoncepce a také obavy týkající se antikoncepce budou odlišné od těch, které byly aktuální před otěhotněním. Možná jste si byla jistá, že chcete hodně velkou rodinu, ale nyní možná budete chtít mít čas vychutnat si svoje miminko a znovu se zaměřit na kariéru.

Věnujte trošku svého času přemýšlení o vašich potřebách – vezměte v úvahu jestli a kdy byste chtěla druhé čí třetí miminko. Neexistuje ideální, doporučovaný magický odstup mezi dětmi, ale všeobecně se má za to, že nejkratší doba mezi porodem a dalším otěhotněním má být nejméně šest měsíců, ideálně víc než 18 měsíců. . Tato doba umožní znovu nasbírat energii a doplnit rezervy vašeho těla, abyste byla v té nejlepší kondici pro Vaše další dítě.

Existuje spousta důvodů, proč byste mohla chtít odkládat další dítě několik let. Vychovát dítě je drahá záležitost, možná nebudete v situaci, kdy si budete moct dovolit další dítě. Můžete se stát i svobodnou matkou, kdy se budete muset „protloukat“ s dítětem sama. Nebo možná budete žena orientovaná na kariéru a budete se chtít k profesi vrátit a postoupit výše, než si uděláte v kariéře další přestávku. Ať už budou vaše důvody pro odkládání dalšího dítěte jakékoliv, spolehlivá, dlouhotrvající antikoncepce, jenž nabízí rychlý návrat k možnosti otěhotnět, v momentě, kdy se pro to rozhodnete, může být přesně to, co hledáte.

 Jedna z hlavních obav kojících maminek je vliv hormonální antikoncepce na jejich narozené a kojené miminko. Výsledkem je, že mnoho žen, které před otěhotněním spoléhaly na pilulky budou potřebovat zvážit jiné možnosti, jako jsou nitroděložní antikoncepční metody ( klasické tělísko nebo hormonální nitroděložní systém - IUS). Tyto dvě metody fungují jako ochrana před otěhotněním odlišně: klasické tělísko uvolňuje měď, IUS, nazývaný také Mirena uvolňuje hormony. Obě metody jsou bezpečné, ale narozdíl od tělíska s mědí (Copper IUD), Mirena má navíc některé další výhody, které jsou pro mnohé ženy zajímavé.

 Mirena je malé, umělohmotné nitroděložní tělísko tvaru T, které váš gynekolog snadno zavede po porodu (obyčejně na kontrole po šestinedělí, a to je důvod proč je třeba plánovat dopředu). Mirena je umístěné ve vaší děloze a pozvolna uvolňuje progesteron ( ženský pohlavní hormon) do deložní dutiny. Vzhledem k tomu, že funguje přesně tam, kde je to potřeba ( tedy přímo v děložní dutině), množství hormonu ´ve vašem krevním oběhu je minimální, a stává se tak bezpečnou variantou při kojení. A je tedy Mirena vhodná i po skončení kojení nebo když nekojím vůbec? Je to také vhodné, protože místní uvolňování progesteronu minimalizuje vedlejší účinky někdy spojované s jinými staršími hormonálními antikoncepčními metodami, jako jsou otoky a nárůst hmotnosti. Tím, že Mirena poskytuje ochranu před početím na dobu až pěti let, je stejně účinná jako sterilizace (a účinnější než měděné nitroděložní tělísko) a je uklidňující vedět, že 98% žen, u kterých byla Mirena zavedena, byly a jsou spokojeny.

 Další skvělá výhoda je, že Mirena snižuje intenzitu ( sílu) menstruačního krvácení o 86% v prvních třech měsících a až o 97% na konci prvního roku od zavedení , narozdíl od měděného nitroděložního tělíska, které naopak způsobuje silnější, déle trvající a bolestivější menstruace, zesilující krvácení v některých případech je až o 20%-50% silnější. Když vezmeme v úvahu, že každá třetí žena má potíže se silnou menstruací v nějaké etapě svého života, je období péče o vašeho novorozence právě ten nejméně vhodný čas, kdy by se tyto potíže se silnou menstruací mohli objevit. A to nejlepší? Okamžitý návrat k plodnosti hned po odstranění Mireny, takže jestli přemýšlíte o přírůstku do rodiny, návštěva u gynekologa je vše, co je potřeba udělat a hned další měsíc se už možná budete dívat na pozitivní těhotenský test, když si to tak svobodně naplánujete.

Autor:  MUDr. Mirka Jonášová, Gynekologická ambulance Praha.