Umělé vyvolání porodu

Umělé vyvolání porodu - obrázek
Umělé vyvolání porodu - obrázek

Vyvolání porodu, odborně indukce porodu, je druh medikamentózního porodu, kdy jsou děložní kontrakce vyvolány podáváním léků. Bývá to při přenášení, při podezření na poškození plodu dalším pokračováním těhotenství, např. při cukrovce u těhotné, při preeklampsii, u velkých plodů ap. Porod se často musí vyvolat po odtoku plodové vody na konci těhotenství, když se do obvyklých 12 až 24 hodin po předčasném odtoku samovolně nerozvine činnost dělohy; dítěti totiž jinak hrozí infekce.

V časnějších stadiích těhotenství se porod uměle vyvolává po odumření plodu anebo při umělém ukončení těhotenství z genetických nebo zdravotních důvodů.

Postup při vyvolávání porodní činnosti se liší podle toho, zdali se provádí ve vypočteném termínu porodu, nebo před ním, a podle otevření hrdla dělohy. V termínu, při hrdle dostatečně otevřeném, často stačí jen uměle protrhnout vak plodových obalů. Po odtoku plodové vody nalehne hlavička na dolní část dělohy a vyvolá děložní kontrakce. Pokud jsou kontrakce slabé, je možné je zesílit hormonem oxytocinem, který se podá z infúze do žíly matky.

Při uzavřeném děložním hrdle se podávají prostaglandiny. Ty způsobí jak otevření hrdla dělohy, tak i vyvolání kontrakcí dělohy.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015