Začátek porodu

Začátek porodu - obrázek
Začátek porodu - obrázek

Porod začíná ve chvíli, kdy se děložní sval začne po pravidelných přestávkách stahovat. Během každého stahu děložního svalu ucítíte v dolní polovině břicha tupý tlak trvající přibližně 20–30 sekund. Nebojte se, že stah děložního svalu nepoznáte. Budete-li právě spát, určitě vás probudí. Někdy se stává, že zároveň s tupým tlakem v břiše ucítíte tlak v křížové krajině

O délce trvání děložního stahu se můžete přesvědčit hmatem. Položíte-li si při pocitu tupého tlaku ruku na břicho, a sice na dolní polovinu břišní stěny, pod níž je děloha, ucítíte, jak děloha na chvíli ztvrdne.

Nenechte se však zmýlit nepravidelnými stahy děložního svalu. Ty se objevují někdy dokonce o čtrnáct dní dříve než skutečný začátek porodu. Vyznačují se tím, že přicházejí zcela nepravidelně. Druhý stah následuje za prvním například po půlhodinové přestávce, další stah přijde třeba až za dvě hodiny, další po třičtvrtěhodinové přestávce. Protože tyto nepravidelné stahy jsou pouze posly blížícího se skutečného začátku porodu, nazvali je kdysi lékaři “poslíčky”.

Až se tedy děložní sval začne stahovat v pravidelných intervalech (přestávky mezi jednotlivými stahy někdy trvají 30 minut, u jiné ženy dvacet minut, u další ženy třeba 15 minut), uvědomte si, že začíná porod, a hlavně že přišel váš slavný den.

Může však nastat ještě jedna situace, kdy je třeba ihned odjet do porodnice, a to v případě, že odteče plodová voda. Někdy se totiž stává, že vak blan obklopující plodovou vodu, lůžko a plod v dutině děložní vlivem tlaku plodové vody pukne; třeba se v něm vytvoří jenom nepatrná trhlinka velikosti špendlíkové hlavičky. To už stačí k odtoku části plodové vody. Nebývá jí více než 1–2 polévkové lžíce. Je to voda, která byla v plodovém vejci před hlavičkou, a proto se jí říká “přední plodová voda”.

Pokud by odtok plodové vody nastal, ucítila byste náhle zvlhnutí na stehnech, asi jako by odteklo trochu moči. Plodová voda se skutečně moči podobá; je čirá a má žlutavou barvu.

Když část plodové vody odteče, hlavička plodu klesne ještě víc do dolního děložního úseku a uzátkuje ho. Zbývající část plodové vody, která je vlastně nad hlavičkou, je tímto způsobem zadržena v plodovém vejci a odtéká pak jenom po malých částech. Nikdy neodteče všechna plodová voda.

Proč je třeba po odtoku plodové vody neprodleně se dostavit na porodnické oddělení? Choroboplodné zárodky by se mohly dostat otvorem v plodových blanách z pochvy do plodového vejce, pak by mohly vniknout do úst plodu i do dýchacích cest. Způsobily by tam vážné onemocnění. Proto musí být těhotná žena po odtoku plodové vody pod neustálou odbornou kontrolou. Na lůžkovém oddělení dokáží lékaři včas rozpoznat nebezpečí infekce dýchacích cest plodu a učiní ihned protiopatření.

V době blížícího se začátku porodu nastává odtok části plodové vody velmi často, a to u 20–30 % žen. Může však nastat i kdykoli jindy v průběhu těhotenství. I v takovém případě je nutno dát se bez prodlení dovézt sanitním vozem do porodnice.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015