Soutěž o šperk z Peru k Vánocům!

Soutěž o šperk z Peru k Vánocům! - obrázek
Soutěž o šperk z Peru k Vánocům! - obrázek
Nejznámější z nich jsou Inkové, ale málokdo si uvědomuje, že období jejich působení a vlády nastalo až ve 13. století. Před nimi se zde po dobu skoro dvou tisíc let rozvíjely velmi vyspělé kultury a jejich kosmovize, vědomosti, zvyky a umění, jsou stále předávány dál, až do dnešních dnů, dokonce i přes temné období španělské nadvlády, která trvala celých 400 let.
 
Indiáni, kteří žijí na pobřeží Pacifiku, v drsných podmínkách And, kolem jezera Titicaca, i ti v místech, kde hory zvolna přecházejí v tropický prales, dodnes zachovávají zvyky, vědění i náhled na svět původních obyvatel této části světa. Kovotepectví a výroba šperků je jedním z důležitých dědictví a hlavně způsob vyjadřování kulturních prvků.
 
Šperky samozřejmě nebyly a nejsou pouze ženskou záležitostí, ale snažme se vysvětlit význam, který právě pro indiánské ženy mají a jakou úlohu zaujímají v jejich světě. V něm totiž stále existuje velice úzké spojení s přírodou a přírodními jevy, které jsou uctívány a respektovány. Základním bodem jejich kosmovize je všudypřítomná dualita – každý prvek má svůj protiklad, pravou a levou tvář. Dobro a zlo, světlo a tma, nebe a země, muž a žena, slunce a měsíc, atd. Tyto prvky zajišťují rovnováhu a jsou mezi sebou také propojeny – žena, měsíc a Matka Země stojí na stejné straně a patří do téže skupiny, samozřejmě ne náhodou. Měsíc se nachází v kategorii nejvyššího božstva a ve všech dialektech jihoamerických indiánů je vždy označován ženským rodem. Měsíc neboli Mama Quilla byl (a) manželkou nejvyššího boha - Slunce. Matka Země neboli Pachamama, uctívaná jako původce veškerého života... a žena, dárce lidského života. Jak stříbro zapadá do této mozaiky? Stříbro bylo považováno za symbol ženské části kosmovize – v doslovném překladu slovo označující tento kov znamená “slzy měsíce“, slzy Mama Quilly, které z výšin spadly dolů a nacházejí se v lůně Matky Země. Proto šperky, ozdoby, rituální nádoby a vůbec vše co reprezentovalo ženskou část tohoto důmyslného duálního systému, bylo vyrobeno ze stříbra. Spojitost mezi fyziologickým cyklem žen a lunárním cyklem byla chápána jako nezbytná součást plodnosti lidské i plodnosti země. Nošení stříbrných šperků tedy nebylo a není pro indiánské ženy důkazem bohatství, sociálního postavení nebo marnivosti, ale díkuvzdání prvkům, které určují jejich bytí, totožnost, hrdost na své pohlaví a jejich úděl. A dokonce i přes radikální mýcení všech “pohanských“ zvyků a myšlení po dobu španělské nadvlády, ženy dokázaly důmyslně zachovat tento odkaz svých předků – symboly se pozměnily ke spokojenosti křesťanských hodnostářů, přijaly jejich cizí názvy, ale zachovala se jejich esence. Pachamama a Mama Quilla byly uctívány pod různými podobami a jmény Panny Marie, ozdoby lehce změnily tvar, ale význam a důležitost zůstala.
 
Šperky Wara ručně vyrábí potomci těch, kteří založili a zachovali tuto kulturu, se snahou neporušit její význam, přiblížit jí okolnímu světu a hlavně předávat jí dál.
 
Tyto originální šperky mohou být nyní Vaše! Ať už je vyhrajete, či zakoupíte unikátně prostřednictvím našeho e-shopu na portálu porodnice.cz. Přejeme Vám, ať Vám nosí jen samé štěstí, zdraví a lásku!
 
Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte prsten ve tvaru kapky se semínkem huayruro!
 
 
Veškerou nabídku šperků naleznete ZDE
 
Jak se zapojit do soutěže?
 
Stačí odpovědět na soutěžní otázky, což Vám nezabere více než 5 minut.
 
Soutěžit můžete od 12. do 19. prosince 2012.
 
Pro zapojení do soutěže je nutné být zaregistrován na portálu Porodnice.cz a mít vyplněné všechny registrační údaje.