5. měsíc těhotenství

5. měsíc těhotenství - obrázek
5. měsíc těhotenství - obrázek

Plod

Plod je okolo 25 cm dlouhý a váží zhruba 250 g. Na hlavičce mu začínají růst vlasy a na prstech nehty. Podkožní tukový polštář je velmi tenký. Srdeční činnost plodu lze zjistit poslechem. Dělení nervových buněk je téměř u konce. Přesto se od tohoto týdne hmotnost mozku zvyšuje asi o 90 g za měsíc, okolo buněk se vytváří další hmota, bez které by jinak buňky nemohly pracovat. Začínají se oddělovat dosud srostlá oční víčka. Tvoří se sklovina zubů. Žaludeční žlázy začínají tvořit šťávy. Začíná tvorba šťáv slinivky břišní a šťávy již začínají odcházet do tenkého střeva. Průdušky jsou rozvětvené, nastává tvorba jejich slizniční výstelky. Jsou vyvinuté hlavní plicní cévy, tepny i žíly. Je vytvořena základní vnitřní struktura ledvin. U děvčátek se začíná tvořit definitivní struktura vaječníků, u chlapců ve varlatech semenné kanálky. V hrdle dělohy se začínají tvořit žlázky, v těle dělohy hladké svalstvo, v místě mezi pochvou a jejím zevním vyústěním se tvoří základ panenské blány.

Detail obličeje plodu v 5. měsíci těhotenství.
Víčka plodu jsou od 8. týdne nitroděložního vývoje stále zavřená
Autor: prof. MUDr. J. E. Jirásek, DrSc.

Obličej plodu

 

Změny v těle těhotné ženy
5. měsícMaminky se obvykle v polovině těhotenství cítí výborně. Většinou se vyčistí pleť a zhoustnou vlasy. Vaše bříško se již výrazně zaoblilo. Ke spokojenosti přispívají pocitové vjemy, začínáte konečně cítit pohyby svého dítěte. Těhotenství je vhodnou dobou na dohnání »kulturních nedostatků«. Navštěvujte kina a divadlo, ale vyhýbejte se hromadným akcím, např. davovým oslavám, kde by mohl hrozit nečekaný úder do vašeho břicha. Používejte vhodnou obuv, zejména s nízkými podpatky. Některé maminky začínají být náchylnější k bolestem zad. Prsy začínají prudce zvětšovat svůj objem a začínají se tvořit otoky, zejména končetin. Každý den v jídle spotřebujete o 500 až 600 kalorií více než normálně, měla byste nyní týdně přibírat cca 0,5 kg. Snadno se již začínáte zadýchávat. Dostatečně pijte, stačí čistá voda.

 

»Drobné obtíže«

Bolesti v zádech
Od 5. měsíce se objevují bolesti v zá dech; váš hmotnostní přírůstek má vliv
na držení páteře, těhotenské hormony způsobí uvolnění vazivového aparátu, zejména páteře a pánve.

Co doporučí lékař…
→ odpočinek, teplo, ohřívací láhev ap. Injekce protizánětlivých léků pouze v případě nesnesitelných bolestí.

Jak si mohu pomoci sama…
→ každodenní cvičení posílí břišní a zádové svalstvo. Naučte se chodit a nosit
předměty ve správné pozici. Pokuste se v dopravních prostředcích vždy sedět,
zejména se vyhýbejte strnulému stání za současného držení těžších břemen.
Nepodceňujte těhotenské a předporodní cvičení pod dohledem odborníka.

Výtok
Nepříliš hojný bělavý a nepáchnoucí výtok z pochvy je důsledkem hormonálních
změn. Avšak pozor: tekutina může znamenat plodovou vodu po protržení plodových blan.

Co doporučí lékař…
→ mikrobiologický rozbor (kultivace) spolehlivě určí jakoukoliv poševní infekci.
Lékař odebere z pochvy vzorek výtoku a výsledek dodá mikrobio logická laboratoř za několik dní, často již i s doporučením léků, na které jsou mikrobi citliví.

Jak si mohu pomoci sama…
→ dbejte na intimní hygienu. Zásadně si sama neprovádějte poševní výplachy. Dávejte přednost bavlněným kalhotkám, vyhýbejte se ochranným vložkám, které umožňují šíření choroboplodných zárodků, zejména plísňových onemocnění.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015