7. měsíc těhotenství

7. měsíc těhotenství
7. měsíc těhotenství

Plod
Plod je 35 cm dlouhý a váží 1200 g. Zvětšil se natolik, že mu začíná být v děloze těsno, a proto se pohybuje mnohem méně. Srdce se stále liší od novorozeneckého, je přítomna komunikace mezi pravou a levou síní, plicní tepna je spojena se sestupnou aortou. Spojení se odborně nazývá arteriální dučej. Většina krve u plodu neprochází jeho plícemi. K jejímu okysličování dochází až do porodu v placentě. Na celém povrchu mozku se začínají tvořit mozkové závity. Jsou již vytvořeny všechny struktury ucha. Vývoj plic je ukončen. V plicní tkáni se začíná vytvářet důležitá látka, surfaktant, která umožní po porodu správné rozvinutí plic.

Dýchací pohyby plodu jsou čím dál tím méně chaotické. Oči jsou zcela otevřené. Žaludek a střeva fungují, vývoj ledvin je prakticky ukončen. Sluchové ústrojí je defi nitivně vytvořeno od konce 6. měsíce, plod vnímá zvuky a dává to najevo, trhne sebou při bouchnutí dveří, pohybuje se nebo se zklidňuje podle toho, jakou hudbu jeho rodiče poslouchají.

 

                                                    Ultrazvukový snímek profilu 
                                            obličeje plodu ve 28. týdnu těhotenství

28. týden

Změny v těle těhotné ženy
7. měsíc

Začínáte se asi cítit příliš těžká, neohrabaná a brzy a snadno se unavíte. Vaše srdce bije rychleji, krev ve vašem těle obíhá rychleji, orgány pracují »naplno«, to všechno je v pořádku. Možná máte potíže s pálením žáhy či trávením. Jedná se však o běžné průvodní jevy těhotenství.

Vydatně odpočívejte. Spěte ve dne i v noci. Po příchodu z vycházky odpočívejte s podloženýma nohama. Jezte podle svého režimu. Váš organismus i organismus vašeho děťátka potřebuje železo na tvorbu krve, která přenáší životodárný kyslík. Snažte se proto jíst potraviny obsahující železo. Pozor, železo v tabletové formě může zvyšovat zácpu. Odpočívejte tak často, jak můžete.

 

 

Drobné obtíže

Pálení žáhy
V žaludku se tvoří kyselé žaludeční šťávy, které v těhotenství snadno stoupají
do jícnu. Těhotenské hormony uvolňují svalstvo žaludku nebo problém vzniká tlakem rostoucí dělohy. Nastává tzv. pálení žáhy a říhání.

Co doporučí lékař…
→ některé tablety, které zmírňují kyselost žaludečních šťáv a přitom neškodí plodu.

Jak si mohu pomoci sama…
→ vyhýbejte se omáčkám, syrové zelenině, koření, nápojům syceným CO2, tučným pečením, kávě. Dávejte si v noci víc pod hlavu.

Anémie
Anémie neboli chudokrevnost je stav, kdy je snížen počet červených krvinek.
Červené krvinky obsahují hemoglobin, což je hlavní nosič kyslíku. Vzniká únava,
snadno se zadýcháte, jste bledá, máte nedostatek železa a kyseliny listové.

Co doporučí lékař…
→ provede odběr krve na rozbor, často musí i opakovaně, aby zjistil, zda se skutečně jedná o anémii. Pokud ano, předepíše železo a kyselinu listovou.

Jak si mohu pomoci sama…
→ jezte řeřichu, špenát, čočku, fazolky, luštěniny, žloutky, játra, čokoládu, melouny, sýry, avokáda, papriky a drůbeží játra, v nichž je železo anebo kyselina listová v přirozené formě.

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015