7. týden těhotenství

7. týden těhotenství - obrázek
7. týden těhotenství - obrázek

5. týden po oplodnění neboli skutečné stáří zárodku

 

Zárodek
Z hlediska tvaru zárodku se během tohoto období ve srovnání se čtvrtým týdnem příliš mnoho nemění. Jen nárůst hlavy poněkud předbíhá ostatní části. Začínají se tvořit chlopně mezi síněmi a komorami srdce. Buňky v mozku se rozdělují na okrsky, které budou mít v budoucnu zcela odlišné funkce. Vyvíjejí se základy nervů umožňujících činnost svalů a jsou určené k přenosu bolesti. Vznikají základy pohlavních or gánů, svalů, nervů a krve tvorná tkáň. Na konci hlavy se objevují dva malé výstupky pro oči a nepárový základ pro nos a ústa.

Změny v těle těhotné ženy
Nedostavuje se menstruace, prsy se začínají pozvolna zvětšovat a tělo jako by se měnilo. Takto u většiny žen začíná těhotenství. U některých těhotných se již v této rané době začínají objevovat »drobné obtíže«. V těhotenství se vyskytují často stavy, které sice neohrožují zdraví těhotné ani zdraví dítěte, ale mohou denně znepříjemňovat život (např. nevolnost, podrážděnost, nadměrné slinění, zácpa, časté nutkání k močení).

Proč se tak děje?
Od chvíle, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze matky, dochází k hormonálním změnám, které se liší od běžného menstruačního cyklu. Ženy citlivé na změny hladin hormonů mohou poprvé pocítit začátek těhotenství ve svém těle i velmi časně. Jako by jim bylo naznačováno, že se něco zvláštního děje.

Subjektivní prožitky těhotné
Celé těhotenství, tedy i jeho začátek, přináší ženě celou řadu příznaků, které jsou velmi pestré. Není jednoduché je spolehlivě a jednoznačně vyjmenovat a popsat. Dokonce i jedna žena může svá různá těhotenství prožívat odlišně. Některé těhotenské příznaky jsou u všech žen podobné nebo dokonce shodné.

 

Ultrazvukový snímek z 5. týdne těhotenství. Je viditelná celá struktura zárodku

 

Psychické změny

  • psychická nestabilita, která je u některých žen shodná se změnami, které prožívají před každou menstruací (odborný název premenstruační syndrom), změny nálady, plačtivost,

  • obavy, strach nebo naopak radost anebo střídání těchto emocí.

Co je třeba nyní dělat?
V době bezpečně prokázaného těhotenství většina žen řeší problém, kdy a jak novinku o svém těhotenství oznámit svým blízkým, příbuzným, svému okolí a zaměstnavateli. Některá žena informaci okamžitě rozšíří, jiná počká do doby, kdy si je jistá velmi nízkou pravděpodobností samovolného potratu. Vyčká do 10. až 12. týdne, neboť je jí známo, že příroda nedovolí u každého čtvrtého až pátého těhotenství další vývoj. Další žena taktizuje podle individuální situace ve svém zaměstnání.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015