9. měsíc těhotenství

9. měsíc těhotenství - obrázek
9. měsíc těhotenství - obrázek

Plod je 45 cm dlouhý a váží 2700 g. Podkožní tukový polštář je již vytvořen, na kůži mizí vrásky, kůže je napjatá. Ochranná vrstva kůže se zčásti odlupuje a zbytky plují v plodové vodě. Lebka není dosud zcela pevná, dva hlavní lebeční lupínky (odborně fontanely), vazivové plošky mezi lebečními kostmi, se uzavřou až několik měsíců po narození. Pokračuje zbrázďování mozku. Mícha má již tvar i funkci jako při narození. Duhovka oka je již pigmentovaná. Ve vaječnících se objevují měchýřky (odborně folikuly) s vajíčky, jejichž počet je pro celý život u ženy konečný.
 

Trojrozměrné snímky obličeje a nohy plodu pořízené ultrazvukovým přístrojem
Snímek obličeje Snímek obličeje 2 Noha plodu

Změny v těle těhotné ženy
9. měsíc

V poradně pro těhotné vám porodní asistentka vystavila veškerou dokumentaci pro nástup na »mateřskou dovolenou«. Býváte více unavená a velmi pravděpodobně se již těšíte na konec těhotenství. Možná jste i nevyspalá, v tom to období jsou totiž poruchy spánku poměrně běžné. Bříško je značně objemné. Častěji močíte, protože hlavička dítěte tlačí na močový měchýř.

Pokuste se psychicky rozptýlit. Pokud máte internet, můžete svůj stav probírat s jinými maminkami na webových stránkách nebo přímo v internetové poradně pro těhotné, např. www.porodnice.cz . Pomalu si připravte své věci do porodnice, věci pro miminko a je načase přemýšlet o malých úpravách bytu, zejména umístění dětské postýlky nebo kolébky, vaničky v koupelně ap. V tomto období je váš váhový přírůstek již velmi malý.
 

 

Drobné obtíže

Křeče

Křeče v lýtkách a chodidlech vás dokonce i v noci budí.
 
Co doporučí lékař…
→ hořčík a vitamin B6.
 
Jak si mohu pomoci sama…
→ masírujte si lýtko zdola nahoru a přitahujte chodidlo vzhůru, na spaní si podložte nohy.
 
Bolesti rodidel
Bolesti rodidel ve III. trimestru těhotenství způsobuje vliv hormonů na spojení pánevních kostí.
 
Co doporučí lékař…
→ někdy pomohou vitaminy skupiny B.
 
Jak si mohu pomoci sama…
→ využijte sebemenší možnosti k odpočinku.
 
 
 
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015