Choroby kožní v těhotenství

Choroby kožní v těhotenství - obrázek
Choroby kožní v těhotenství - obrázek

Většina kožních chorob se v těhotenství zhoršuje, jen některé, jako psoriáza, akné (trudovina) a vitiligo (kožní skvrny bez pigmentu) se naopak zlepšují. Zvýšené pigmentace v těhotenství – chloasma, pigmentace prsních bradavek, linea alba, operačních jizev, vulvy a cirkumanálně – jsou přechodné, vymizí po porodu.

Jsou však některé kožní choroby vázané na těhotenství:

Pruritus gravidarum – úporné svědění je buď bez kožních projevů, pak postihuje celé tělo, zejména v noci na konci těhotenství, nebo je průvodním příznakem jiného onemocnění, zánětu vulvy nebo pochvy, pak je místní.

Prurigo gestationis je také svědivé onemocnění s tvorbou drobných pupínků na hřbetních plochách končetin, na zádech a na hrudníku.

Herpes gestationis se objevuje ve druhém trimestru těhotenství jako vyrážka s drobnými puchýřky obsahujícími citronově zbarvený nebo zkalený obsah. Vyrážka začíná na končetinách, rychle se rozšíří po celém těle, vynechá jen dlaně a plosky nohou. Puchýře praskají, spodina zasychá nebo se na ní tvoří příškvary. Celkový stav těhotné netrpí, vývoj plodu není ohrožen. Provádí se místní i celková léčba přípravky obsahujícími hormony nadledvin. Po porodu vyrážka sama zmizí.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015