Chudokrevnost - anémie

Chudokrevnost - anémie - obrázek
Chudokrevnost - anémie - obrázek

Esenciální těhotenská anémie je nejčastější formou těhotenské chudokrevnosti. Je to typ chudokrevnosti vyskytující se jedině u těhotných. Jejími příznaky jsou bledost kůže a sliznic, zvýšená únavnost, nechutenství, bušení srdce.

Počet červených krvinek klesl na 3 miliony i více, koncentrace krevního barviva pod 110 g/l krve (normálně 120 až 160 g/l). Výrazné je snížení objemu červených krvinek (jsou menší než normálně). Při léčbě je třeba upravit dietu, v potravě využívat více pokrmů bohatých na železo. Podle ordinace lékaře jsou užívány železité a vitaminové preparáty.

Hyperchromní makrocytární anémie (pseudoperniciózní) je také typ těhotenské chudokrevnosti, která má některé znaky společné s perniciózní anémií: voskovou bledost kůže, slabost, zarudlý jazyk, otoky. Počet červených krvinek poklesne i pod 2 miliony, krvinky mají ale větší objem. Zjišťován je snížený obsah kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě.

Spolu s perniciózní chudokrevností má nejen příznaky, ale i léčení: kyselinou listovou, vitaminem B12. Na rozdíl od ní se však beze zbytku vyléčí, někdy ještě v průběhu těhotenství.

Anémie proteinoprivní (denutriční) je vzácnější typ chudokrevnosti, vyskytuje se u podvyživených těhotných, zejména multipar s rychle za sebou následujícími porody. Bylo již dříve uvedeno, že v těhotenství čerpá organismus železo nejen z potravy, ale i z tělních zásob, které se po porodu opět doplní, ovšem doplnění trvá dlouho, rok i déle. Tato forma se projevuje bledostí, nažloutlým koloritem kůže, otoky dolních končetin, zvýšenými teplotami.

Léčení tohoto – u nás spíše výjimečného typu chudokrevnosti těhotných vyžaduje stravu bohatou na proteiny (bílkoviny), železo, vitamin B12.


Krev se skládá z krevní tekutiny a z množství tělísek, jež mají rozmanité funkce. Mezi ně patří i červené krvinky. Jsou to drobné terčíky, viditelné jenom mikroskopem; jejich hlavní součástí je červené krevní barvivo.

Nejdůležitějším úkolem červených krvinek je přenášet kyslík do tkání lidského těla.

Červené krvinky vznikají v kostní dřeni. Pak prodělávají složitý proces zrání, přičemž je nezbytným stavebním materiálem pro tvorbu červeného krevního barviva železo. To je do lidského těla dodáváno potravou. V těhotenství je spotřeba železa zvýšená, poněvadž ho ve větším množství spotřebovává jak organizmus ženy, tak i vyvíjející se plod. Jestliže organizmus ženy nemá k dispozici dostatečné množství železa, pak je krev ochuzena o červené krevní barvivo; takovému stavu se říká chudokrevnost.

Snažte se chudokrevnosti předcházet. Je to zdravotní porucha nežádoucí v kterémkoli období života, zvláště v těhotenství; kyslík je totiž mimořádně důležitý pro zdravý vývoj plodu.

Zařaďte tedy do svého jídelníčku potraviny obsahující hojnost železa. Patří mezi ně především: krev, sójová mouka, čočka, hovězí libové maso, hrách, špenát aj.

Lékaři v prenatálních poradnách kontrolují již od první návštěvy stav červeného krevního barviva v krvi ženy. Zjistí-li chudokrevnost, předepíší užívání účinných léků.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015

Témata: