Echinacea v těhotenství

Echinacea v těhotenství - obrázek
Echinacea v těhotenství - obrázek

Echinacea (třapatka) je bylina, které se připisují mnohé léčebné vlastnosti, zvláště celkové posílení imunity. Po zevní aplikaci hojí rány a zranění. Vede k aktivaci bílých krvinek, tzv. lymfocytů, které jsou schopny pohltit původce infekce přímo v organismu člověka a také produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.

Účinky: imunostimulans, antiflogistikum

Terapeutické využití: terapie infekce nachlazení a horních cest dýchacích, tonsilitidy, posílení imunity po chemoterapii a při terapii AIDS, lokálně k hojení ran, popálenin, kousnutí hmyzem, tradičně antidotum proti hadímu kousnutí

Užívání v průběhu těhotenství:

Užívání přípravků obsahujících třapatku nebo výtažek z ní je v průběhu těhotenství považováno za bezpečné. V současné době je v dostupných zdrojích k dispozici jediná studie s tímto cílem. Bezpečnost užívání nekombinovaných přípravků obsahujících třapatku během těhotenství po dobu 5 až 7 dní v doporučených dávkách zkoumala kontrolovaná studie, kdy nebylo zaznamenáno zvýšené riziko potratu či malformace.

Jedna studie zjistila, že vysoké koncentrace třapatky přidané přímo do spermatu snížily pohyb spermií. V současné době není známo, zda použití této látky může způsobit problémy s plodností.

Užívání echinacei v průběhu těhotenství je při dodržení doporučeného dávkování považováno za bezpečné a je odborníky doporučováno.

 

zdroj: Bezpečné užívání léčivých rostlin v těhotenství
Mgr. Lenka Sobková