Ginkgo biloba v těhotenství

Ginkgo biloba v těhotenství - obrázek
Ginkgo biloba v těhotenství - obrázek

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)

Extrakt z Ginkgo biloba zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání našeho těla.

Účinky: antioxidant, stimulans krevního oběhu, neuroprotektivum

Terapeutické využití: terapie neurodegenerativní demence, cerebrovaskulární insuficience, zlepšení paměti a psychických funkcí, stimulace periferního krevního oběhu, terapie claudicatio interminens

Užívání v průběhu těhotenství:

V dostupných zdrojích se objevují informace, že obsahové látky byliny mohou mít nepříznivé účinky na rozmnožovací funkce (konkrétně na kvalitu spermií) a některé zdroje uvádějí i embryotoxické účinky. Nutno podotknout, že se jednalo o in vitro studie, kde užívané látky byly mnohonásobně vyšší, než je terapeutická dávka. Není možno aplikovat tyto výsledky na terapeutické využívání u lidí bez dalších upřesňujících studií.

Je známo, že Ginkgo biloba snižuje srážlivost krve. Toto je nutné vzít v úvahu a je doporučováno neužívat přípravky s obsahem této látky asi 4 týdny před porodem. Rodička tak není vystavována riziku zesílení krvácení při porodu. Je třeba zohlednit také možné interakce s léky ovlivňujícími krevní srážlivost.

Ne všichni odborníci se shodují na tom, je-li užívání Ginkgo biloba v průběhu těhotenství kontraindikováno. Některé studie přinášejí výsledky, že látka může způsobit menší porodní hmotnost či mít embryotoxické účinky, jiné studie potvrzují bezpečnost této drogy. Relevantnost těchto studií zůstává otázkou. Z dlouholeté zkušenosti ale nejsou známé embryotoxické nebo teratogenní účinky.

 

zdroj: Bezpečné užívání léčivých rostlin v těhotenství
Mgr. Lenka Sobková