Inhalační analgezie

Inhalační analgezie - obrázek
Inhalační analgezie - obrázek

Inhalační analgezie je dýchání plynu za účelem tlumení bolesti. V dnešní době je u porodu povolena pouze směs 50% oxidu dusného (N2O, lidově »rajský plyn«) a 50% kyslíku (O2). Tato inhalační metoda se sedativním, relaxačním a analgetickým účinkem má v porodnictví dlouhou tradici. K inhalaci se používá speciálně konstruovaný tlakový přístroj, který se nazývá ENTONOX. Směs plynů se v současné době podává pomocí velmi propracovaného ventilového  systému přes náustek.

Vdechování N2O rodičku obvykle zbaví strachu, úzkosti, potlačí bolest během kontrakcí  dělohy a přitom  zachová plné vědomí. Žena bývá obvykle  klidná, psychicky uvolněná, ale zároveň je schopná komunikace. Použití inhalační analgezie je bezpečné  a neinvazivní.  Má minimum  nežádoucích účinků a nepůsobí na plod. Neovlivní zdraví rodičky ani dítěte.

Inhalační analgezii je možné kombinovat s jinými dnes běžně používanými analgetickými  metodami, a to jak nefarmakologickými (úlevové  polohy, masáže, porod do vody aj.), tak i farmakologickými bolest tišícími prostředky (např. epidurální analgezie).

Směs plynů z přístroje ENTONOX je bez chuti a zápachu, nedráždí sliznici plic. Prvními příznaky po nadýchání odpovídajícího množství plynné směsi je úleva od bolesti provázená lehkou euforií, teplem v těle, lehkostí dolních končetin. Inhalační analgezie se vyznačuje velmi rychlým nástupem, ale i ústupem účinku. Všechny zmíněné příznaky velmi rychle odeznívají po ukončení inhalace.

S inhalací je dobré začít zhruba půl minuty před každou děložní kontrakcí. Rodičky se velmi rychle naučí odhadnout dobu pro začátek inhalace a aplikaci si následně regulují samy. Dávku analgezie  si určují  podle svých pocitů. Podávání je možné i u těhotenských onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, astma, alergie, onemocnění štítné žlázy a diabetes.

Inhalační analgezii je možné podávat v rámci celého porodu (od I. do III. doby porodní).  Ve III. době je možné ji podat u výkonů jako např. manuálního vybavení placenty nebo ošetření porodních  poranění.

Přednosti:

  • jednoduchost aplikace

Nedostatky:

  • účinek je velmi individuální

Analgetická účinnost: okolo 30 %

Provádí: porodní asistentka

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015