Kýly - hernie

Kýly - hernie  - obrázek
Kýly - hernie - obrázek

Těhotenské prosáknutí a rozvolnění tkání je někdy příčinou vzniku kýl, zejména pupečních, méně často tříselných. Kýly se mohou náhle vytvořit za porodu, kdy žena silně tlačí. Většinou se ale projeví již v těhotenství, po porodu vzácněji, formou rozestupu přímých břišních svalů. Kýly představují překážku tlačení ve druhé porodní době, kdy se rodička bojí nebo nemůže použít břišní lis. K extrakci plodu se proto použijí porodnické kleště. Pro těhotenství jsou charakteristické dva druhy kýl:

Hiátové hernie – uvolnění otvoru v bránici, jímž k žaludku prochází jícen, se projevuje úporným pálením žáhy, jak žaludeční obsah vniká do dolní části jícnu. Léčení se provádí neutralizací žaludeční šťávy. Po porodu beze zbytku mizí.

Brániční hernie vznikají v důsledku ochabnutí bránice a břišní obsah (střevní kličky) se v kýlním vaku tlačí do hrudní dutiny. Projevují se bolestí, ztíženou střevní průchodností, polykacími obtížemi, zvracením, krvácením ze žaludku. Stav se může vyvinout i akutně, projeví se bolestmi za hrudní kostí a dýchacími obtížemi – dušností, takže se musí pomýšlet i na možnost akutního srdečního infarktu. Brániční hernie, které se takto projevují, vyžadují okamžitý chirurgický výkon a ukončení těhotenství. Častější je však průběh s menšími obtížemi a hernie je diagnostikována až po porodu.

Uskřinutí kýlního obsahu v čerstvých i ve starších kýlách je v těhotenství vzácné, neboť zvětšující se děloha brání břišním orgánům vniknout do kýlní branky. Kde je však kýlní obsah fixován ve srůstech, vyvine se právě v těhotenství inkarcerace – uskřinutí, vyžadující chirurgickou revizi.

V těhotenství se kýly neoperují, s výjimkou uskřinutých a pravých bráničních.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015