Mohu nějak snižovat nebezpečí předčasného porodu?

Mohu nějak snižovat nebezpečí předčasného porodu? - obrázek
Mohu nějak snižovat nebezpečí předčasného porodu? - obrázek

Pro dítě je nejvýhodnější, když se narodí přibližně v 39.–40. týdnu těhotenství. Čím dříve se narodí, tím větší mu hrozí nebezpečí: nedokáže udržet správnou teplotu, bývají potíže s přijímáním potravy, obranný tělesný systém ještě nepracuje, a tak je dítě ohroženo infekcí, bývají potíže s dýcháním aj. Proto lékaři umisťují předčasně narozené novorozence na speciální oddělení, kde je zajištěna maximální odborná péče.

Nejlepším řešením je ovšem předcházení předčasnému porodu. Jak může těhotná žena hrozbu předčasného porodu poznat a jak si má počínat? Jestliže se objeví silnější stahy děložního svalu, projevující se bolestmi v podbřišku nebo trvalým tlakem v podbřišku nebo bolestmi v zádech, nebo jenom tvrdnutím podbřišku – pak může jít o známky počínajícího předčasného porodu a je třeba co nejdříve informovat lékaře, který po odborném vyšetření rozhodne, zda lze předčasnému porodu zabránit léčením v domácnosti nebo na odborném porodnickém oddělení.

Další známkou signalizující začátek předčasného porodu je předčasný odtok plodové vody z rodidel. Je to čirá, bělavá nebo nažloutlá tekutina. Odtéci může jen několik lžic, anebo až několik decilitrů. Očima se mnohdy nedá rozeznat, jde-li o moč, nebo o plodovou vodu. Při pochybnostech je třeba konzultace lékaře. Zjistí-li plodovou vodu, je nutno ihned odjet na odborné porodnické oddělení.

Proč se někdy provádí steh na děložním čípku

Zjistí-li lékař, že příčinou nástupu předčasného porodu je nedostatečnost děložního čípku, je nejúčinnější metodou k posílení uzávěrového mechanizmu dělohy malý operační výkon. Odborně se jmenuje “cerclage” (čte se cerkláž).

Jde přitom o obkroužení děložního čípku stehem, který operující lékař utáhne tak, jako když se uzavírá sáček z látky. Výsledkem je zpevněný děložní čípek, pevně nad sebou držící vak blan.

Steh na děložním čípku se provádí v celkové narkóze, a tak je zcela bezbolestný. Odstraní jej lékař opět bezbolestně v době přibližně dva týdny před porodem, když je již nebezpečí předčasného porodu zcela zažehnáno.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítětiGalén, Praha 2015