Nepravidelnosti plodových blan

Nepravidelnosti plodových blan - obrázek
Nepravidelnosti plodových blan - obrázek

Na hladké lesklé ploše amnia vystýlajícího dutinu plodového vejce bývají po porození placenty a blan pozorovány bělavé uzlíky a cystičky, bezvýznamné pro průběh těhotenství a porodu.

Srůsty amnia s povrchem těla plodu jsou pruhovité nebo plošné spojky od amnia k povrchu těla. Vznikly neúplným odštěpením amnia od embryonálního základu v časných fázích gravidity. Nejčastěji jsou na hlavovém konci embrya a mohou zabránit vývoji lebeční části hlavy – tak se vyvine plod bez lební části kostry hlavy – anencefalus. Srůsty na menší ploše na zádech plodu mají za následek rozštěpy páteře, na břiše plodu rozštěpy břišní stěny, menší ve vlasaté části hlavy a na končetinách mají za následek kožní defekty s tenkým, bleděrůžovým povrchem.

Dlouhé pruhovité spojky mezi povrchem těla a amniovou výstelkou plodového vejce se mohou otočit kolem končetin plodu a porušit jejich vývoj, deformovat je, či dokonce způsobit jejich amputaci.

Prasknutí tenkých blan v první půli těhotenství má obvykle za následek potrat. Vzácně však může těhotenství pokračovat, praskne-li jen amnion, ve vaku vystlaném choriem, neboť amnion se retrahuje k plodové ploše placenty, kde utvoří jakoby věnec kolem úponu pupečníku. Prasknou-li obě blány, stáhnou se obě na způsob věnce kolem úponu pupečníku. Plodové vody je málo, trvale odtéká, plody bývají deformované s amniovými srůsty a rodí se předčasně.

Prasknutí tenkých blan v druhé půli těhotenství již nemá za následek jejich retrakci k úponu pupečníku, poněvadž v této fázi těhotenství již splynuly s děložní nástěnnou deciduou. Plodová voda odtéká, někdy ale odtékat přestane. Těhotná je uložena do Trendelenburgovy polohy (s podloženým nožním koncem lůžka, s hlavou uloženou níže než dolní končetiny), nezbytné je dodržování přísných hygienických opatření k zábraně infekce děložní dutiny.

Hydrorea decidualis je těhotenská nepravidelnost projevující se odchodem řídké, sklovité, žlutavě až krvavě zbarvené tekutiny z děložního hrdla. Stává se to tehdy, když na dolním pólu plodového vejce nesplynula decidua capsularis s deciduou parietalis. Volná decidua parietalis pak tuto tekutinu odměšuje. Plod se však vyvíjí normálně, plodové vody je dostatek. Odtékající tekutina nedává pozitivní reakci na plodovou vodu.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítětiGalén, Praha 2015