Otěhotnění

Otěhotnění - obrázek
Otěhotnění - obrázek

Otěhotnění neboli oplodnění či koncepce je splynutí mužské a ženské pohlavní buňky, spermie a vajíčka.

Spermie vznikají v semenných kanálcích varlat a zde prodělávají zrání. Získávají svůj tvar malé hruškovité hlavičky s bičíkem. Spermie je nejmenší buňkou lidského těla a má v průměru 0,005 mm. V hlavičce spermie je buněčné jádro, které má jen poloviční počet chromosomů než ostatní buňky lidského těla, tedy 23 chromosomů. Chromosomy obsahují kyselinu deoxyribonukleovou (běžně užívaná zkratka DNA), která je nositelkou dědičnosti.

Spermie se tvoří z původně 46 chromosomů buněk muže. Každá zdravá spermie obsahuje 22 chromosomů, které nesou dědičné informace pro tělesné a duševní znaky člověka, a poslední 23. chromosom určuje pohlaví, proto se jmenuje pohlavní chromosom nebo také sex-chromosom. Rozeznáváme dva tvarově rozdílné pohlavní chromosomy. Větší je označován jako X, menší jako Y. Chromosom X určuje ženské pohlaví, chromosom Y je specificky mužský. Polovina spermií muže nese pohlavní chromosom X a druhá polovina Y.

Spermie putují z varlat přes nadvarlata k semenným váčkům a prostatě, kde teprve vzniká ejakulát, který je v množství 2 až 6 ml při mužském orgasmu vstřikován do pochvy. 1 ml ejakulátu obsahuje 20 až 50 milionů spermií.

Vajíčko se vyvíjí z folikulů. Vajíčko je největší buňkou lidského těla, má v průměru 0,1 mm. V každém vaječníku je při narození děvčátka asi 200 000 folikulů (základů vajíček). V období pohlavní zralosti prodělá postupně jen malá část těchto folikulů vývoj, na jehož konci je zralý folikul obsahující zralé vajíčko. Během života ženy uzraje jen asi 400 vajíček, proběhne tedy zhruba 400 menstruací. Ostatní folikuly se vyvíjejí jen do určitého stupně, některé se nevyvíjejí vůbec. Degenerují a organismus je vstřebá. Zralé vajíčko má také jen poloviční počet chromosomů dospělého jedince, tedy 23. Poslední, 23. chromosom je opět chromosom určující pohlaví, ale v případě ženy se vždy jedná o X chromosom. Všechna vajíčka obsahují pouze pohlavní chromosom X.

Při ovulaci je vajíčko strženo proudem tekutiny prýštící z prasklého folikulu a dostává se na sliznici trychtýřovitě rozšířeného vejcovodu nebo na třásně, které lemují vyústění vejcovodu do břišní dutiny a které jsou ve fázi ovulace přiložené k povrchu vaječníku nad vyklenujícím se folikulem.

Po mužském orgasmu, pokud se ejakulát dostane do pochvy, spermie pronikají do hlenu děložního hrdla, pohybují se převážně aktivním pohybem svých bičíků. Hlen hrdla dělohy je v období ovulace pro spermie snadno prostupný, má ale zároveň určitou filtrační schopnost, nepropustí do dělohy vadné spermie. Teprve po prostupu kanálem děložního hrdla a pak dutinou dělohy získávají spermie schopnost proniknout buněčnou blánou do nitra vajíčka.

Ve vejcovodu se spermie setkají s vajíčkem, ale většinou pouze jedna z nich do vajíčka pronikne, přičemž vždy ztratí svůj bičík. Tento děj se nazývá oplození a znamená, že se vytvořila buňka, která se nazývá zygota. Tato buňka má plný počet chromosomů, tedy 46. Chromosomy tvoří páry. Vznikne 23 párů chromosomů, 22 párů je zodpovědných za dědičné informace pro tělesné a duševní znaky člověka a poslední, 23. pár určuje pohlaví. Podle toho, jestli spermie přinesla pohlavní chromosom X nebo Y, vzniká pohlaví dítěte. Za pohlaví dítěte je vždy zodpovědný muž.

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015