Péče o dutinu ústní v těhotenství

Péče o chrup a dutinu ústní - obrázek
Péče o chrup a dutinu ústní - obrázek

Stomatologická prevence

Jako nejdůležitější součást dutiny ústní jsou většinou vnímány především zuby (chrup). Závěsný aparát zubů (odborně parodont) a sliznice dutiny ústní jsou též velmi důležité. Zvláště některé speciální sliznice – specializované části, jakými jsou například hřbet jazyka, sliznice tvrdého a měkkého patra nebo tvářové sliznice se mohou v problému prevence uplatňovat například jako rezervoár určitých mikroorganismů.

Nejčastější a nejvýznamnější nemocí tvrdých zubních tkání je zubní kaz. Toto onemocnění vzniká většinou na zubní sklovině jejím povrchovým poškozením (naleptáním). Tento nežádoucí děj začíná působením organických kyselin, které vznikají jako produkt metabolismu bakterií způsobujících zubní kaz (odborně kariogenní mikroorganismy). Takový výsledek nastává pouze v přítomnosti některých sacharidů (zkvasitelných cukrů), z nichž nejvýznamnější je sacharóza (rafinovaný řepný cukr).

Závěsný aparát zubů je nejčastěji poškozován určitými speciálními mikroorganismy (odborně parodontální patogeny) při vzniku chronického zánětu dásní. Když není tento chronický zánět účinně léčen, přechází časem do hloubky (pokračuje) a vzniká tak parodontitida.

Zásady prevence v zubním lékařství bychom mohli shrnout jako potřebu snižovat množství hromadících se bakterií v dutině ústní, a to nejen jejich mechanickým odstraňováním, ale současně vhodnými antimikrobiálními prostředky posilovat zubní sklovinu tak, aby byla odolnější proti vzniku a pokračování zubního kazu. Cílem je upravit racionálně příjem zkvasitelných cukrů, aby minimálně škodily zubům, a navštěvovat pravidelně zubního lékaře nebo dentální hygienistku, aby zmíněné procesy a uvedená opatření byly nastaveny, kontrolovány a podle potřeby upravovány individuálně.

U těhotných žen dochází především vlivem hormonálních změn častěji ke vzniku těhotenského zánětu dásní, doprovázeného změnami jejich barvy, otokem a krvácením spontánně nebo při čištění. Hormonální změny též způsobují změnu kvality mikrobiálního plaku. Změny potravinových preferencí u těhotných žen jsou příčinou nebezpečí rychlejšího a intenzivnějšího procesu vzniku zubního kazu a nemocí parodontu.

Prevence a řešení tohoto problému spočívá především v účinné technice čištění chrupu podle návodu zubního lékaře nebo dentální hygienistky. V ordinaci je současně doporučena vhodná zubní pasta a ústní voda.

Návštěva u zubaře

Orální hygiena znamená vyvinutý systém zkušeností, poznatků a činností, založený především na účinných technikách čištění zubů zubními kartáčky, na správné a účinné technice čištění mezizubních prostor zubním vláknem nebo mezizubním kartáčkem, na použití fluoridované zubní pasty a antimikrobiální ústní vody.

Zbytky fluoridované zubní pasty není vhodné po vyčištění zubů příliš důkladně vyplachovat, protože v ústech při takovém čištění vzniká na přechodnou dobu tzv. fluoridové depo, které po určitou dobu chrání zuby před vznikem zubního kazu. Proto je vhodné, aby i ústní voda použitá na závěr celého procesu čištění obsahovala též fluoridové ionty.

Některá obecná pravidla ústní hygieny

  • Nepoužívejte tvrdé zubní kartáčky – optimální je kartáček měkký, který nezraňuje dásně a umožní vyčištění zubů zhruba za 3 minuty. Ovšem příliš měkký kartáček (ultrasoft) vyžaduje pro dobrý výsledek čištění dlouhý čas (více než 10 minut).
  • Pro těhotné ženy doporučujeme zubní kartáček s menší hlavicí (optimálně 2 cm, maximálně 2,5 cm dlouhou), aby nedocházelo ke zbytečnému dráždění velkým objemem v ústech a k vyvolávání dávivého reflexu.
  • Krvácení z dásní pozorované při čištění je většinou příznakem jejich zánětu a při správné hygieně vymizí.
  • Bolest pozorovaná při orální hygieně je buď příznakem akutního onemocnění dásní, nebo komplikace zubního kazu a nebo nesprávné techniky čištění. V takovém případě nejlépe poradí dentální hygienistka nebo zubní lékař.
  • Při čištění zubů zubním kartáčkem je dobré vytvořit si určitou systematiku a tuto stále dodržovat tak, aby nebyly některé lokality při čištění vynechávány.
  • Není možné opominout čištění mezizubních prostor – nejlépe jednou denně. Správnou techniku použití zubního vlákna nebo mezizubního kartáčku vás naučí dentální hygienistka nebo zubní lékař.
  • Fluoridovaná zubní pasta je velmi významným lokálním zdrojem fluoru potřebného v prevenci zubního kazu těhotných žen. Její zbytky není třeba vyplachovat příliš důkladně.
  • Moderní ústní vody jsou (podle doporučení v ordinaci) vhodným doplňkem ústní hygieny těhotných žen, neboť těhotné ženy můžeme vzhledem k většímu nebezpečí vzniku zubního kazu a zánětu dásní považovat za rizikové osoby.

 

Autor: MUDr. Vladimír Śčigel, Ph.D. 
prof. MUDr. Antonín Pařízek, Csc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015