Předčasný porod

Předčasný porod - obrázek
Předčasný porod - obrázek

Porod dítěte před 38. (přesněji  36+6 dní) týdnem těhotenství se nazývá předčasným porodem. 
Děti předčasně narozené jsou nezralé, s nedokonale vyvinutými adaptačními mechanismy a s nízkou porodní hmotností. Jejich životaschopnost je tím nižší, čím dříve se narodily.

Nedonošené děti bývají po celý novorozenecký i kojenecký věk ohroženy větší nemocností a některé i poruchami tělesného a duševního vývoje. Příčiny předčasných porodů se podaří zjistit asi v polovině  případů. Bývají to vývojové nepravidelnosti dělohy, nedostatečné uzavření děložního hrdla, nadměrné rozepnutí dělohy při mnohočetném těhotenství a zmnožení plodové vody. Dalším důvodem  předčasného porodu  může být preeklampsie neboli pozdní gestóza, cukrovka, tělesné a psychické trauma matky. Nejčastější příčinou však bývá zánět pochvy, který přestoupí do dělohy, a pak i na plodové obaly a někdy dokonce i na dítě.

Příznaky hrozícího předčasného porodu jsou děložní stahy a zkracující  se děložní hrdlo, někdy odchod hlenové zátky uzavírající kanál děložního hrdla. Častěji odteče plodová voda bez předchozích děložních stahů. Děložní stahy začnou po odtoku plodové vody někdy ihned, někdy s různě dlouhým odstupem, a porod plodu pak rychle následuje.

Léčení hrozícího předčasného porodu předpokládá neodkladný převoz nejlépe do perinatologického centra (tzv. "transport plodu v děloze", odborně transport in utero). Před převozem je v některých případech nutné podat těhotné ženě léky tlumící děložní kontrakce a hormon kůry nadledvin. Tento hormon proniká placentou do těla dítěte a pomáhá urychlit vývoj jeho plic. Pokud se zjistí u matky zánět, pak se jí okamžitě podají i antibiotika.

Při ústavní léčbě je nezbytný klid na lůžku, podávají se tokolytika (léky tlumící děložní činnost), zklidňující léky a sleduje se stav dítěte. Perinatologická centra jsou vybavena jak pro léčbu, tak pro případný porod a ošetření nezralých novorozenců. Úmrtnost nezralých novorozenců  se podstatně snížila poté, kdy byly těhotné s hrozícím nebo probíhajícím předčasným porodem soustřeďovány ve zmíněných centrech.

I předčasné porody se opakují, proto je třeba ženy, které již mají předčasný porod za sebou, vyšetřit včas ještě před dalším otěhotněním. V poradně  pro těhotné se porodník vždy zaměřuje  na vyhledávání těhotenství ohrožených předčasným porodem.

Hranice pro přežití dítěte se dnes pohybuje  okolo 500 g. Avšak snahou dnešního lékařství je vytvořit podmínky uměle, náhradou za přírodu, aby nebyla v pozdějším věku ovlivněna ani kvalita života jedince, jehož příchod na svět byl již na samém počátku komplikován.

 

Technika není překážkou  pro vytváření vztahu mezi rodiči a jejich předčasně narozenými dětmi. Matka může mít kontakt se svým dítětem, i když dítě je přechodně  na podpoře "umělými plícemi". Tato poloha se nazývá "klokánkování".

 

 

 

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015