Přenášení těhotenství

Přenášení těhotenství - obrázek
Přenášení těhotenství - obrázek

Přenášení je prodloužení těhotenství o 14 a více dnů přes spolehlivě určený termín porodu (281 dnů po prvním dni poslední menstruace, 267 dnů po ovulaci). Takto časově vymezené přenášení nemusí znamenat, že plod je přezrálý, naopak někdy i po normální délce těhotenství má novorozenec známky přezrálosti – přenošenosti. Skutečné přenášení je prodloužení těhotenství se známkami placentární nedostatečnosti, kdy placenta již nestačí krýt rostoucí potřebu plodu. Takových přenášení je asi 2,5 % všech porodů. Přenášené plody jsou ohroženy ještě v děloze a zejména za porodu. Proto je třeba každou těhotnou přenášející o 10 a více dnů hospitalizovat, vyšetřit placentární funkce a ultrazvukem.

Léčení (zjistí-li se při prvním nebo opakovaném vyšetření známky placentární nedostatečnosti) spočívá ve vyprovokování – indukci porodu.

Přezrálí “přenášení” novorozenci mívají stařecký, vrásčitý obličej, zelenožluté zbarvení kůže na tělíčku a plodových blanách, v kožních řasách se olupuje povrchová vrstva kůže – epidermis, chybí lanugo a mázek, šourek u chlapců a stydké pysky u děvčátek jsou zarudlé, na dlaních ruček je macerovaná kůže (“ruce pradleny”), nehty dlouze přesahují špičky prstů.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítětiGalén, Praha 2015