Šok a šokové stavy v těhotenství a za porodu

Šok a šokové stavy v těhotenství a za porodu - obrázek
Šok a šokové stavy v těhotenství a za porodu - obrázek

Šok je stav, kdy je tkáním organismu porušena dodávka okysličené krve. To se může stát z různých příčin, např. když náhle přestane pracovat srdce (šok srdečního původu), při velkém krvácení (šok z velké krevní ztráty), při alergii (alergický šok) ap.

Šok z náhlé ztráty krve může v těho­tenství nastat při vcestné nebo předčasně odloučené placentě, když praskne tkáň při mimoděložním těhotenství nebo děloha, dále z poranění při operačním porodu, jako je císařský řez nebo porodnické kleště. V těhotenství může poměrně často nastat krvácení z poru­chy srážlivosti mateřské krve.

Šok při plicním vmetku (odborně embolii), který vznikne v důsledku odtržení krevní sraženiny (odborně trombu) při zánětech žil, zejména dolních končetin.

Šok při embolii plodovou vodou vzniká po vniknutí plodové vody do krevního oběhu ženy.

Zánětlivý neboli septický šok je vyvolán toxiny některých mikrobů pronikajících do krevního řečiště.

Šok, který vzniká přecitlivělostí, alergií na podané léky.

Šok je vždy stav, který ohrožuje život těhotné i dítěte. Někdy může být problém zjistit pravou příčinu, diagnózu šokového stavu. Léčba musí být rychlá, účastní se jí vždy velké množství lékařů, zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu, zejména v laboratořích.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015