Užívání česneku v těhotenství

Užívání česneku v těhotenství - obrázek
Užívání česneku v těhotenství - obrázek

Česnek kuchyňský (hlíza) podporuje vykašlávání, pocení při teplotě, vylučování žluči, uvolňuje křeče, snižuje hladinu tuků v krvi.

Účinky: expektorans, diaforetikum, karminativum, desinficiens, choleretikum, spazmolytikum, antimykotikum, antihypertenzivum, hypolipidemikum

Terapeutické využití: tradičně terapie hypertenze, vysoké hladiny cholesterolu, prevence nachlazení, terapie trávicích potíží

Užívání v průběhu těhotenství:

Bezpečnost konzumace česneku nebo jeho užívání v lékové formě v doporučeném dávkování v průběhu těhotenství je ověřena dlouholetými zkušenostmi. Užívání česneku snižuje hladinu celkového cholesterolu a riziko hypertenze se také snižuje. In vitro studie potvrdila tyto účinky a vysvětlila je tím, že účinné látky drogy zvyšují aktivitu syntézy oxidu dusnatého, který působí jako vazodilatans. Další příznivé účinky nebyly dosud potvrzeny.

Hlavním vedlejším efektem je výskyt látek způsobujících typický zápach. Tyto látky byly zjištěny v tělních tekutinách matky i plodové vodě a těle plodu. Nicméně konzumace velkého množství česneku v průběhu těhotenství není doporučována. Může v takovém případě dojít mimo jiné k ovlivnění krevní srážlivosti, interakcím s antikoagulancii nebo s léky proti AIDS. Některé zdroje též uvádějí riziko děložních kontrakcí při konzumaci velkých dávek česneku, velikost dávek ovšem nebyla specifikována.

Užívání v průběhu laktace:

Malá kontrolovaná studie zkoumala vztah mezi zápachem mateřského mléka a chováním kojenců. Obsahové látky česneku přestupují do mateřského mléka a jejich koncentrace je nejvyšší dvě hodiny po konzumaci. Tyto změny byly zjevně zaznamenány, a to se projevilo delší dobou kojení, intenzivnějším sáním kojenců a tendencí přijmout více mléka než u kontrolní skupiny.

 

zdroj: Bezpečné užívání léčivých rostlin v těhotenství
Mgr. Lenka Sobková