Užívání zázvoru v těhotenství

Užívání zázvoru v těhotenství - obrázek
Užívání zázvoru v těhotenství - obrázek

Zázvorovník lékařský (kořen) podporuje trávení, působí proti nevolnosti, podporuje vylučování žluči, Rozšiřuje cévy v končetinách, podporuje pocení při teplotě.

Účinky: antiemetikum, stomachikum, choleretikum, periferní vazodilatans

Terapeutické využití: terapie nevolnosti, nachlazení, chřipky

Sušený kořen zázvoru vykazuje antiemetické účinky výrazné hlavně v terapii těhotenské nevolnosti. V případě indikace při nevolnosti z důvodu nemoci nebo po chemoterapii se již s tak dobrými výsledky nesetkáváme.

Je to jedno z léčiv, které se u těhotných žen těší velké oblibě. Antiemetické vlastnosti byly prověřeny ve dvojitě zaslepené studii, které se zúčastnilo 26 žen v prvním trimestru těhotenství. Byl jim podáván 1 g zázvoru rozdělený do 4 denních dávek ve formě sirupu. Desetidenní terapii poté hodnotily pomocí stupnice od 1 do 10. 77% žen ve sledované skupině uvedlo zlepšení o 4 stupně nebo více ve srovnání s kontrolní skupinou, kde stejné zlepšení sledovalo pouze 20% žen. Žádná z žen ze sledované skupiny neuvedla zlepšení o 2 stupně nebo méně, přičemž v kontrolní skupině toto uvedlo 70%.

Zázvor je možné během nevolnosti v těhotenství snadno konzumovat například jako kandovaný zázvor, zázvorový čaj nebo ve formě nějakého zázvorového přípravku. Pokud byl zázvor během těhotenství konzumován v rozumné míře, nebyly prokázány škodlivé účinky. 

Objevilo se i upozornění, že teoreticky by užívání zázvoru v těhotenství mohlo mít nepříznivý účinek na mozek plodu, v praxi ovšem nic takového nebylo zaznamenáno a nejsou dostupná žádná data zaměřená na tuto problematiku.

 

zdroj: Bezpečné užívání léčivých rostlin v těhotenství
Mgr. Lenka Sobková