Význam vitamínu B1 pro organizmus

Význam vitamínu B1 pro organizmus - obrázek
Význam vitamínu B1 pro organizmus - obrázek
Vitamíny skupiny B jsou aktivně transponovány do plodu a jejich koncentrace je u plodu a novorozence vyšší než u matky. Jejich mírný nedostatek u matek je běžný v průběhu těhotenství, nahražováníní multivitamínovými  přípravky zvyšuje jejich hladinu jen mírně. Vhodné je užíváníní konkrétního vitamínu skupiny B doplněné celým B-komplexem, protože tak dochází ke zvýšení vstřebávání daného vitamínu. 

Význam vitamínu B1 pro organizmus - koenzym pro metabolismus sacharidů

Následky hypovitaminózy

Nepodařilo se prokázat žádný vztah mezi nízkou hladinou thiaminu u matky a zvýšeným výskytem vady plodu nebo sníženou porodní hmotností.

Těžký deficit thiaminu se označuje jako nemoc beri -beri. Typické příznaky nemoci beri beri u kojenců se projevují zvýšenou nemocností, křečemi a může nastat i smrt.

V roce 1992 byl popsán případ nemomoci beri beri u 3 měsíčního kojeného dítěte. Klinické projevy zahrnovaly srdeční selhání s vaziokonstrikcí, hypotenzí, závažnou metabolickou acidózou a atypické grand-mal záchvaty. Po dodání vitamínu B1 se dítě rychle zotavilo.

 

Následky hypervitaminózy

Thiamin se používá k léčbě hyperemesis gravidárum (nadměrné zvracení v průběhu těhotenství) v kombinaci s vitamínem B6 (pyridoxin), který se zdá být účinnější. Je znám případ matky léčené častými injekcemi s vitamínem B1 a B6 v dávce 50 mg během první poloviny každého ze dvou těhotenství. Obě děti trpěly silnými křečemi. Jedno z dětí zemřelo 30 hodin po porodu. V případě druhého, mentálně retardováného dítěte byla nasazena terapie pyridoxinem . Autoři uvádějí možnou souvislost s vysokou dávkou vitamínu B1 nebo B6, ale přímá souvislost se neprokázala.

 

Použito z knihy Bezpečné užívání léčivých rostlin v těhotenství
Mgr. Lenka Sobková