Záněty zevních rodidel v těhotenství

Záněty zevních rodidel v těhotenství - obrázek
Záněty zevních rodidel v těhotenství - obrázek

Zánětlivé onemocnění zevních rodidel v těhotenství jsou častá. Tkáně rodidel jsou překrvené, prosáklé a zánětlivá infekce se rychle šíří.

Zánět zevních rodidel – vulvitida – projevující se zarudnutím kůže a sliznic zevních rodidel a svěděním bývají vyvolány drážděním výtokem z pochvy, potem nebo močí, třením nevhodným prádlem aj. Může přecházet i na vnitřní plochy stehen. Náchylné k těmto zánětlivým projevům jsou těhotné obézní s poruchami glukózového metabolismu a diabetičky.

Léčbu navrhuje porodník, často po konzultaci s kožním lékařem. Léčba je dlouhodobá, onemocnění se často vrací – recidivuje.

Záněty vlasových váčků – folikulitida – se projevuje zarudlými pupínky s vrcholem zažloutlým od hnisu a také se častěji vyskytuje u žen s poruchami glukózového metabolismu a diabetiček. Mohou být mnohočetné, shlukovat se. Léčení je místní, doporučí lékař.

Zánět vestibulární (bartholinské) žlázy se v těhotenství rychle vyvíjí. Bolestivé zduření v zadní třetině velkého stydkého pysku je zarudlé, okolí je infiltrované, prosáklé. Rychle se vytvoří pseudoabsces. Konzervativní léčení je málo účinné, absces je třeba naříznout, vypustit hnis a zajistit jeho odtékání drenáží. V tomto případě jsou již podávána antibiotika.

Výtok v těhotenství. Překrvení sliznic pohlavního ústrojí má za následek zvýšené zvlhčení pochvy a zevních rodidel i bez jiné zevní příčiny. Představuje však zároveň vhodné podmínky k projevům infekce stejnými původci jako mimo těhotenství, zejména infekce kvasinkové. Hojný, řídký výtok může být i ze žlázek těhotensky změněné sliznice děložního hrdla, dokonce se může jednat i o odtok plodové vody. Proto posouzení příčiny a určení léčby přísluší jedině odbornému lékaři. Některé z místně používaných léků nejsou v těhotenství vhodné.

Hojný trichomonádový a jiný výtok dráždí pokožku zevních rodidel, vyvolá jejich maceraci až zánětlivé projevy. Nesmí se zapomínat na možnost čerstvé kapavčité infekce nebo vzplanutí ze skrytého ložiska. Výtok musí být bakteriologicky vyšetřen a podle výsledku léčen event. antibiotiky. Při nálezu beta-hemolytického streptokoka bude třeba před porodem podávat antibiotika a provést příslušná opatření při porodu.

Kvasinkový zánět pochvy a vulvy se v těhotenství vyskytuje častěji než mimo gestaci. Začíná svěděním a pálením v pochvě a na vulvě. Sliznice je zprvu zarudlá, suchá, pak se objeví bělavé ostrůvky náletů v rýhách mezi stydkými pysky a kolem poštěváčku, které je možné setřít, kůže a sliznice pod nimi jsou zarudlé a někdy krvácí. Výtok z pochvy je hustý, žlutavě-šedý.

Před zahájením léčby je třeba kontrolovat glukózový metabolismus.

Špičaté fíčky – condyloma acuminatum – papilomatózní až bradavčité výrůstky tvořící se ložiskovitě až plošně na hrázi, kolem poševního vchodu až ke konečníku, ale i na poševních stěnách a na děložním čípku, bývají z doby před početím, mohou se ale objevit až v těhotenství. Kůže a sliznice na postižených místech ztrácí elasticitu a za porodu se v těchto místech tvoří krvácející trhliny. Tyto útvary, které se vytvořily až v těhotenství, někdy po porodu samy vymizí.

Kondylomata se tvoří na epitelovém krytu chronicky drážděném výtokem, v jejich vzniku hraje důležitou roli místní virová infekce a snížená imunita.

Zánět kanálu děložního hrdla – cervicitida – bývá zdrojem výtoku, který musí být vždy bakteriologicky vyšetřen, aby nebyla přehlédnuta kapavčitá infekce.

Léčení zánětů zevních rodidel je velmi nevděčné, přesto musí být do porodu vyléčeny, aby nebyly zdrojem vzestupné infekce v šestinedělí. Při léčbě musí být dodržována úzkostlivě hygiena zevních rodidel (důležitá je ale také pro prevenci jejich vzniku). Furunkuly a abscesy se incidují, celkově jsou podávána antibiotika. Condyloma acuminata se snášejí ostrou lžičkou v místní nebo v celkové anestezii (ošetřují se též laserem) nejpozději ve druhém trimestru. Fluor se léčí podle mikrobiologického nebo kultivačního nálezu. Při výběru místně i celkově používaných léků je třeba respektovat graviditu.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015