Cévní komplikace v šestinedělí

Cévní komplikace nejsou dnes v šestinedělí vzácností a jsou na čelním místě příčin mateřské úmrtnosti. Těhotenské změny na cévách představují ochabnutí cévních stěn a rozšíření cév, zpomalení průtoku krve  a větší sklon ke srážení krve v šestinedělí, zejména po operačním porodu, např. císařském  řezu.

Zánět povrchových žil na dolních končetinách, především na lýtku, se může objevit již v prvních dnech po porodu. Kůže nad postiženou žílou bývá červenější, žíly a žilní městky (odborně varixy) jsou hmatné jako tuhý provazec nebo uzly. Podle rozsahu zánětu je doporučen klid na lůžku. Nad nemocnou cévu jsou přikládány masti. Důležitá však je prevence a to je časné vstávání a cvičení v šestinedělí.

 
Zánět hlubokých žil pánve a dolních končetin  v šestinedělí je závažným onemocněním. Projeví se obvykle koncem prvního týdne po porodu. Maminka začne mít bolest  v průběhu postižené žíly, zejména na pohmat, dále se objeví otok postižené dolní končetiny, má zvýšenou teplotu a zrychlený pulz.  Největším nebezpečím je vznik vmetku (odborně embolu), a pak následná embolizace do plic. V těchto případech  je vždy nezbytná hospitalizace a klid na lůžku, bandážování dolních končetin ukládaných ve zvýšené poloze, podávání antibiotik a léků snižujících krevní srážlivost.

Z připravované Knihy o matce a dítěti.

 

 

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.