Fyziologické, rizikové a patologické těhotenství - dotaz z PORADNY

__ADV__Otázka:

Dobrý den, pane doktore.

V jedné odpovědi jste zmiňoval, že Vaše porodnice koncentruje rizikové a patologické porody. Chtěla bych vědět jestli se to, zda bude porod rizikový nebo patologický odhaduje předem nebo je to hodnocení už proběhlého porodu. Jaký porod se hodnotí jako rizikový a jako patologický? Chápu dobře, že je to nějaké statistické rozdělení - fyziologický= vše OK, rizikový=nějaké problémy, patologický=velké problémy? Předpokládám, že např. přirozený porod ukončený akutním SC bude asi patologický. Možná to nám maminkám trochu usnadní představu, co se pod těmito pojmy vlastně myslí. Děkuji.
Odpověď:

Dobrý den, no tak toto je na celou učebici, jen velmi stručně, fyziologické těhotenství je zcela nekomplikované, nezatížené žádnými problémy, rizikové je vlastně těhotenství dosud fyziologicky probíhající, ale u těhotné se vyskytuje určitý rizikový faktor, který kdykoliv může způsobit patologické těh. :-). Rizikových faktorů je velmi mnoho ( před těhotenstvím či nově vzniklých v těhotenství ) a je pravdou, že se hranice mezi rizikovým a patol. trochu "stírá", v anglosasské literatuře se hovoří o low-risk (rizikovém) a high-risk (patologickém) těhotenství.

Příklad: těhotná s předčasným porodem v předchozím těh. či opakovanými potraty je riziková, těhotná kuřačka je riziková, těhotná s opakovaným krvácením v těh. je riziková, těhotná, která porodila velké dítě a měla v min. těh. cukrovku je riziková, pokud zátěžový test v nynějším těh. objeví opět cukrovku, je to již těh. patologické, rizikové jsou i těhotné s vícečetným těh., s nepravidelnými a patologickými polohami plodu = konec pánevní , příčná poloha atd. . Příkladem patol. těh.je např. těh.cukrovka, vysoký krevní tlak nebo preeklampsie, předčasný porod (hrozící nebo již běžící), nádorové onemocnění v těhotenství a mnoho dalších. To je nomenklatura pro těhotenství, pro vlastní porody je to ještě méně zřetelné rozdělení:-) - porod fyziologický = absolutně nekomplikovaný, porod rizikový - např. porod malé rodičky (méně než 158 cm) rodící nadprůměrně velké dítě (možnost kdykoliv provést cís.řez ), dále porod, kdy se na monitoru ozev plodu objeví jevy, které nás nutí kontinuálně sledovat stav plodu - rodička může sice porodit spontánně, ale také může být nutno kdykoliv porod ukončit cís.řezem. Porod patologický = typicky např. stav rodičky, kdy se objeví předčasné odlučování lůžka - tzv. abrupce placenty a těh. je nutno ihned ukončit akutním cís. řezem.

 

 

MUDr. Michal KouckýPřípadné dotazy směřujte prosím přímo do PORADNY. Děkujeme.